Buxoro shahrida internet tarmog'i orqali sodir etilgan o'g'irlik jinoyat fosh etildi
Yaqin vaqtlar oralig'ida internet tarmog'i orqali fuqarolarning aldanib qolish holatlari, xususan, telegram va boshqa internet tarmoqlari foydalanuvchilari tomonidan fuqarolarning shaxsiy plastik kartasi maxfiy kodlariga ega bo'lib, ularning pullarini “o'marayotganliklari” haqida ogohlikka chorlagan edik. Biroq, ayrim fuqarolarimiz bilib-bilmay bundaylarning “qurboni”ga aylanishlari hali-hanuz kuzatilmoqda.
Jumladan 2020 yilning 31 oktyabr` kuni noma'lum shaxs internetning “telegram” ijtimoiy tarmog'idagi “Omad shou” guruhiga a'zo bo'lib kirgan Buxoro shahar D.Ibodova ko'chasida yashovchi, 1992 yilda tug'ilgan M.H. ismli ayolga o'zini guruh admini sifatida tanishtirib, ushbu guruhga odam qo'shgani uchun uning nomiga pul yutug'i chiqqanligini, bank plastik kartasi raqamini beradigan bo'lsa, 500.000 so'm yutuq pullarini tashlab berishini aytib, jabrlanuvchi M.H.ning nomida bo'lgan “TIF Milliy banki” tomonidan ochilgan plastik kartasining maxfiy pin kodini aldov yo'li bilan olib, so'ngra bank plastik kartasiga internet tizimi orqali ruxsatsiz kirish yo'li bilan, kartada mavjud 5.000.000  (besh million) so'm pullarini yashirin ravishda o'zining hisobiga o'tkazib olib, o'g'irlik jinoyatini sodir qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor surishtiruv davomida ushbu jinoyatni Andijon viloyati Izboskan tumani "Chuvala" mahallasida yashovchi, 1998 yilda tug'ilgan X.Q. ismli shaxs sodir qilganligi aniqlangan.
Bugungi kunda X.Q.ga nisbatan shahar Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi 2-son Ichki ishlar bo'limi tomonidan Jinoyat kodeksining 169-modda 3-qismi “b” bandi bilan jinoyat ishi qo'zg'atilib dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Shu o'rinda fuqarolarimizdan ijtimoiy tarmoqlar orqali e'lon qilinayotgan yutuqli o'yinlar, turli xildagi aktsiyalar, elektron savdolar va shunga o'xshash bir qator firibgarlik va o'g'rilik holatlariga duchor bo'lmasliklari uchun o'zlarining sir saqlanishi lozim bo'lgan plastik kartalari raqamlarini oshkor qilmasliklari, birovga rasmga tushirib bermasliklari yoki og'zaki tarzda ma'lum qilmasliklarini so'rab qolar edik.
Hurmatli fuqarolar! O'zingiz yoki yaqinlaringizga tegishli plastik karta raqamlarini (20 talik va 5 talik yashirin kodlarni) aslo notanish shaxslarga ayta ko'rmang! Aks holda pullaringizdan ajralib qolasiz!

24 января 2021 г. 4932
В ближайшем прошлом призывали граждан к бдительности с тем, чтобы они не становились жертвами тех, кто в интернет сетях горазд обманывать, снимать деньги с пластиковых карт, узнавая путем мошенничества коды.   Но все же до сих пор наблюдаются факты становления некоторых граждан жертвами мошенников интеренета.
К примеру, 31 октября нынешнего года жительница г. Бухары М.Х., 1992 года рождения, вступила в группу “Омад-шоу” в интернет сети Телеграм, где админом представился некий незнакомец. Он сообщил о том, что девушка стала обладательницей денежного приза, потому что добавила пользователей в группу.
Он просил сообщить кодовый номер ее пластиковой карты и обещал отправить приз в размере 500 000 сум, узнал различными уловками секретный код ее карты, открытой Национальным банком. Затем он беспрепятственно “проник” в карту девушки и без труда перевел на свой счет 5 миллионов сум. Таким образом, злоумышленник украл деньги, которые находились на карте девушки.
В ходе оперативно-розыскной работы, проведенной по этому факту, сотрудниками УВД Бухарской области, обвинение в совершении данного преступления предъявлено жителю махалли Чувала Избасканского района Андижанской области Х.К., 1998 года рождения.
На сегодня в отношении Х.К. 2-ОВД УКД ОВД города возбуждено уголовное дело пунктом “б” части 3 статьи 169 Уголовного кодекса, ведутся действия предварительного следствия.
Хотелось бы предостеречь наших граждан: для того,  чтобы они не столкнулись с фактами мошенничества и кражи в социальных сетях в виде различных призовых игр, акций, электронных торгов и не пострадали от них, просим не сообщать кодовые номера своих пластиковых карт, не фотографировать и не отправлять никому.
Уважаемые граждане! Никогда не сообщайте чужим людям код пластиковой карты, принадлежащей вам или вашим близким (20 и 5-значные коды). В противном случае  можете лишиться своих денег.