Buxoro shahrida oʻzganing avtomashinasini qasddan yoqib yuborgan jinoiy guruh qoʻlga olindi
Buxoro shahar IIO FMB tomonidan berilgan maʼlumotga koʻra, 2023-yilning 26-may kuni taxminan soat 23:30 larda nomaʼlum shaxs oʻzganing mol-mulkini yashirin ravishda talon-toroj qilib, tekin boylik orttirish maqsadida Buxoro shahar Mustaqillik koʻchasidagi “Qaxxorov” oʻquv markazi oldidan oʻtuvchi yoʻl yoqasida nosoz holda (old gʻildiragi oʻqidan chiqib ketgan holatda) qarovsiz qoldirilgan Buxoro tumani “Gulshanobod” mahallasida yashovchi, 1998-yilda tugʻilgan O.A. ga tegishli boʻlgan “Jiguli” rusumli avtomashinaning eshiklari ochiqligidan foydalanib, avtomashinaga kirib, uni bar qismidan pul yoki boshqa moddiy qimmatliklarni qidirib topa olmagach, dalillarni yoʻqotish va oʻzining jinoiy qilmishlarini yashirish maqsadida ushbu avtomashinaga qasddan oʻt qoʻyib yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan nomaʼlum shaxsga nisbatan Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 169-moddasi 2-qismi hamda 173-moddasi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, olib borilgan tezkor texnik, surishtiruv hamda tergov harakatlari davomida ushbu jinoyatni Buxoro shahar Alpomish koʻchasida yashovchi, 2010-yilda tugʻilgan voyaga yetmaganlar Q.S. va Buxoro shahar Alpomish koʻchasida yashovchi, 2009-yilda tugʻilgan R.Sh. lar oldindan jinoiy til biriktirib, bir guruh boʻlib sodir etganliklari aniqlangan.

В городе Бухара задержана преступная группа, умышленно поджегшая чужой автомобиль
Согласно информации, поступившей из УКД ОВД города Бухары, 26 мая этого года приблизительно в 23:30 неизвестный с целью тайного хищения чужого имущества, воспользовавшись тем, что автомобиль «Жигули», принадлежащий гражданину О.А., 1998 г.р., проживающему в махалле «Гульшанабад» Бухарского района, оставленный с открытыми дверями, без присмотра, в неисправном состоянии на обочине дороги, пролегающей возле учебного центра «Каххоров» по улице Мустакиллик города Бухары, сел в автомобиль и попытался найти деньги или другие материальные ценности. Но, не найдя ничего, с целью уничтожения вещественных доказательств и укрытия своих преступных деяний, поджег автомобиль.
По данному факту в отношении неизвестного лица было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 169 и статьи 173 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведенных оперативно-технических и следственных действий были установлены причастные к данному преступлению. Ими оказались несовершеннолетние К.С., 2010 г.р., и Р.Ш., 2009 г.р., проживающие на улице Алпомиш города Бухара, совершившие данное преступление по предварительному сговору, будучи одной группой.