Fargʻona shahar. Fuqaro S.O IIBga murojaat qilib, unda 2023-yil 02-aprel kuni nomaʼlum shaxs Sanoat koʻchasida ishonchiga kirib, uning 1 bosh qoramolini 4.700.000 soʻmga sotib olishga kelishib, oldindan 100 AQSH dollarini berib, qolgan pullarini 3 kun muddat ichida olib kelib berishini vaʼda qilib, aldov yoʻli bilan qoramolini qoʻlga kiritganligini maʼlum qilgan.
Mazkur holat yuzasidan Fargʻona shahar IIO FMB huzuridagi tergov boʻlimi tomonidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 1-qismi (firibgarlik) bilan jinoyati ishi qoʻzgʻatilgan.
Olib borilgan tezkor-surishtiruv ishlari davomida, ushbu jinoyatni K.X sodir etganligi aniqlanib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Firibgarlik qonunga asosan jinoiy javobgarlikka sabab boʻlishini esdan chiqarmang.
Yuqorida koʻrsatilgan jinoyatni sodir etgan shaxs 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.

В Фергане привлечен к ответственности человек, не отдавший денег за купленный им домашний скот
Город Фергана. Гражданин С.О., обратившись в ОВД, пояснил, что 2 апреля текущего года, на улице Саноат неизвестный, войдя в его доверие, договорился с ним о покупке одной головы крупного рогатого скота за 4.700.000 сумов, отдав заранее 100 долларов США. Остальную сумму он условился отдать в течение трех дней, но деньги не отдал, а домашний скот присвоил себе.
По данному факту Следственным отделом при Управлении координации деятельности органов внутренних дел города Ферганы возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведенных оперативно-дознавательных работ установлен причастный к данному преступлению К.Х., проводятся следственные действия.
Помните, что, согласно закону, мошенничество является основанием для уголовной ответственности.
Лицо, совершившее указанное преступление, может быть приговорено к лишению свободы на срок до трех лет.