Fuqarolarning murojaati doimo e'tibor markazida
2021 yilning 16 iyun` kuni Toshkent shahrining Uchtepa tumani 11-18 mavzelari va Chilonzor tumani 18 mavzesida yashovchi jami 74 nafar fuqarolarning jamoaviy murojaati O'zbekiston Respublikasi IIV mas'ul xodimlari tomonidan o'rganib chiqilib, nazoratga olingan.
Ushbu yo'nalishda “Toshkent shahrida nazorat ostidagi dori-darmonlarni, shuningdek giyohvandlik vositalarini noqonuniy tarqalishi va OIV infektsiyasini tarqatishga qarshi kurashish yo'nalishida joriy yilda o'tkazilishi belgilangan profilaktik va tezkor-qidiruv tadbirlar"i ishlab chiqilib, boshqa huquqni muxofaza qilish organlari bilan hamkorlik qilib kelinmoqda.
Undan tashqari respublikaning boshqa hududlarida ushbu profilaktik tadbirlarni o'tkazish maqsadida IIVning tegishli ko'rsatmasi ishlab chiqilgan va ijro uchun joylarga yuborilgan.
O'tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari davomida Toshkent shahrida joylashgan dorixonalarda kuchli ta'sir qiluvchi moddalarni noqonuniy realizatsiyasi bilan bog'liq 37 ta holat aniqlanib, jami 62 337 dona kuchli ta'sir qiluvchi dori vositalari noqonuniy muomaladan olindi.

20 июня 2021 г. 5304
16 июня 2021 года коллективные обращения 74 граждан, проживающих в 11-18 кварталах Учтепинского района и 18 кварталах Чиланзарского района Ташкента, были изучены и проконтролированы должностными лицами Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
В этой связи совместно с другими правоохранительными органами разрабатываются «Профилактические и оперативно-розыскные мероприятия, которые проводятся в Ташкенте в этом году для борьбы с незаконным распространением контролируемых наркотиков, а также наркотиков и распространением ВИЧ».
Кроме того, для проведения этих профилактических мероприятий в других регионах страны разработаны и разосланы на места для реализации соответствующие указания МВД.
В ходе проведенных специальных операций было выявлено 37 случаев незаконной продажи сильнодействующих веществ в аптеках Ташкента, всего изъято 62 337 сильнодействующих препаратов.
Кроме того, оперативно-розыскные мероприятия проводились в 9 аптеках, расположенных на территориях, указанных в коллективном обращении, из незаконного оборота изъято 2 518 контролируемых лекарственных препаратов.