“Qing'ir ishni qiyig'i” yoki “Qimmatga tushgan komp`yuter o'yini”
2021 yil 21 mart kuni voyaga etmagan 2005 yil tug'ilgan, Toshkent viloyati Toshkent tumanning Keles shahrida yashovchi K.Sh. Keles shahrida joylashgan komp`yuter o'yinlari xonasida kompyuter o'ynab o'tirib, o'ynash uchun puli tugab qoldi.
Unga yana o'yin o'ynash uchun 10.000 ming so'm pul kerak bo'ldi. Shunda u o'ylab o'tirmasdan to'g'ri o'yin xonadan chiqib, temir yo'l rel`slari yoniga borib shu erga o'rnatilgan bir dona “UPM24-4” rusumli umumiy narxi 1460960.00 so'm bo'lgan kabel` muftalarini bog'lab turuvchi qurilma qutini erdan sug'urib oldi va olib ketmoqchi bo'ldi.
Lekin qutini ichidagi simlar unga xalaqit qildi. Simlarni kesib tashlash niyatida shu yaqin orada yashovchi tanishi 2004 yil tug'ilgan U.K.dan yordam so'radi. Ikki tanish qo'llarida bolta bilan temir yo'l ustiga chiqib "UPM-4" rusumli qutini va "UKM 12-4" umumiy narxi 624565.00 so'm bo'lgan boshqa bir qutini buzib olishdi hamda shu yaqin oradagi ikkilamchi qora metalllarni qabul qilib olish punktiga borishdi. Punkt qorovuli ushbu qurilmalarni 28 kilogramm chiqqanligini va narxi 41 ming so'm bo'lishi pulini esa ertasi kuni berishini aytdi.
Ushbu holat yuzasidan "Keles" bekatida sohaviy xizmat xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor profilaktik tadbir natijasida bolalarning qing'ir ishlari o'z vaqtida fosh etildi.
Hozirda ushbu holat yuzasidan voyaga etmaganlarning qonuniy vakillariga nisbatan Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 47-moddasiga asosan hujjatlar rasmiylashtirilib qonuniy chora ko'rish uchun Toshkent viloyati voyaga etmaganlar ishlari bo'yicha idoralararo Toshkent tumani komissiyasiga yuborildi.
endi voyaga etmaganlarni ota-onalari farzandlari tomonidan “Toshkent signallashtirish va aloqa distantsiyasi” korxonasiga etkazilgan 946886.32 so'm zararni to'lash va Ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksning 47-moddasidagi huquqbuzarlik yuzasidan javob berishi kerak bo'ladi.

"Сколько б веревочке не виться…" или "Компьютерные игры дались дорого"
21 марта несовершеннолетний, 2005 г.р., К.Ш., проживающий в поселке Келес Ташкентского района Ташкентской области, во время игры в компьютерной закончились деньги.
Ему понадобились еще 10 000 сумов для продолжения игры. Тогда он, недолго думая, направился прямо к железнодорожным рельсам, вырвал с земли коробку-устройство “УПМ24-4”, соединяющее кабельные муфты, стоимостью 1460960.00 сумов.
Но провода внутри коробки мешали ему. Он попросил помочь живущего неподалеку своего знакомого У.К., 2004 года рождения, срезать провода. Двое знакомых с молотком в руках встали на железнодорожные пути и сломав достали коробки "УПМ-4", "УКМ 12-4" общей стоимостью 624.565 сумов, а затем направились в ближайший пункт по приему вторичного черного металла. Охранник пункта сказал, что вес данных устройств составляет 28 кг и стоят 41 тысяча сумов и деньги принесет завтра.
В результате проведенных сотрудниками служб оперативно-профилактических мероприятий по факту на станции «Келес» своевременно разоблачены проделки несовершеннолетних.
На сегодня по данному факту в отношении законных представителей несовершеннолетних оформлены документы на основе статьи 47 Кодекса об административной ответственности, которые направлены для принятия законных мер в межрайонную комиссию по делам несовершеннолетних.
Теперь родителям несовершеннолетних придется возмести ущерб в размере 946.886.32 сумов, нанесенный предприятию “Тошкент сигналлаштириш ва алоқа дистанцияси”, ответить за правонарушение согласно статье 47 Кодекса об административной ответственности.