Quvasoy shahrida IIB xodimini haqorat qilgan ayolga jinoyat ishi qoʻzgʻatildi
Joriy yilning 16-aprel kuni soat 21:00 larda Quvasoy shahar X.Olimjon MFY, Sarbazor koʻchasi hududida Quvasoy shahar IIB JXX HPB profilaktika inspektori Jinoyat ishlari boʻyicha Quvasoy shahar sudining hukmi bilan 4 yil 2 oy 8 kun ozodlikni cheklash jazosiga hukm qilingan Yu.D ismli ayolning maqsadsiz yurganligini aniqlab, ushbu holatni belgilangan tartibda rasmiylashtirmoqchi boʻlgan.
Biroq, Yu.D ismli ayol sodir etgan jinoyati uchun jazo oʻtab kelayotgan boʻlsada, oʻziga tegishli xulosa chiqarmasdan, sud tomonidan unga belgilangan sutkaning soat 19:00 dan soat 06:00 ga qadar u yoki bu sabab bilan yashash joyini tark etishi haqidagi talabini buzib, yashash joyini tark etib, ushbu holatni aniqlagan profilaktika inspektori oʻz xizmat burchini bajarayotgan vaqtida qonuniy faoliyatiga qarshilik koʻrsatib, koʻpchilik fuqarolar oldida shaʼni va qadr-qimmatini beodoblik bilan qasddan tahqirlagan.
Mazkur holat yuzasidan Quvasoy shahar prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 140-moddasi 3-qismi “a” bandi (haqorat qilish) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilgan.

В Кувасае возбуждено уголовное дело в отношении женщины, оскорбившей сотрудника ОВД
16 апреля в 21:00 на улице Сарбазор МСГ «Х. Олимжон» города Кувасая инспектором профилактики ОПП СОБ ОВД города замечена гражданка Ю.Д., которая решением суда города Кувасая по уголовным делам была приговорена к наказанию, связанному с ограничением свободы сроком на 4 года 2 месяца, 8 дней, в тот момент она находилась на улице бесцельно, страж правопорядка данный факт пытался оформить в установленном порядке.
Однако, несмотря на то, что Ю.Д. отбывает наказание за совершенное ею преступление, не делая для себя никаких выводов, в нарушение предписания суда покинуть место жительства по тем или иным причинам с 19:00 до 06:00 установленного для нее распорядка дня, гражданка проигнорировала требования порядка, оказала сопротивление своим правомерным действием инспектору профилактики, который был при исполнении своих служебных обязанностей, умышленно оскорбила его честь и достоинство перед многими гражданами.
По данному факту прокуратурой города Кувасая возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 140 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.