2021 yil 22 yanvar` kuni O'zbekiston Respublikasi IIVga fuqaro S.G. ariza bilan murojaat qilib, o'zini Uchtepa tumani hokimiyatida ishlovchi "Abdufattox" deb tanishtirgan shaxs Sergeli tumanida qurilayotgan arzon va uzoq muddatli kreditga berilayotgan ko'p qavatli uylardan 2 ta xonadon olib berishga va'da qilib, oldindan 2.000 AQSh dollari berishini talab qilayotganligini ma'lum qilib, unga nisbatan qonuniy chora ko'rishni so'ragan.
Mazkur arizaga asosan, shu kuni IIV JQBB Korruptsiya va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boshqarmasi xodimlari tomonidan o'tkazilgan tezkor tadbir davomida, fuqaro A.A.Toshkent shahar, Uchtepa tumanidagi "Shofayz" ko'prigi yaqinida ariza muallifi G.S.dan 2.000 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan IIV huzuridagi Tergov departamenti Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi bilan jinoyat ishi qo'zg'atilgan.
Jinoyat ishi yuzasidan olib borilayotgan tergov va tezkor qidiruv-tadbirlari davomida aniqlanishicha fuqaro A.A. shu kunga qadar yana 70 nafar fuqaroga Sergeli tumanida qurilayotgan arzon va uzoq muddatli kreditga berilayotgan ko'p qavatli uylardan olib berishga ishontirib, ulardan jami 153.000 AQSh dollari miqdoridagi pullarni qo'lga kiritgan.
Jabrlanuvchilar ko'lamini va A.A.ning jinoiy sheriklarini aniqlashga qaratilgan tergov va tezkor-qidiruv tadbirlari davom etmoqda.

В Ташкенте задержан мошенник, обманывавший граждан, уверяя помочь в получении в кредит квартиры в многоэтажном льготном доме
22 января нынешнего года в МВД Республики Узбекистан с заявлением обратился гражданин С.Г., который заявил о том, что человек, представившийся Абдуфаттохом, работающим в хокимияте Учтепинского района, пообещал посодействовать в покупке двух квартир в недорогом, долгосрочном кредитном жилом доме в Сергелийском районе, потребовав аванс в размере 2000 долларов США, и в связи с этим просил в отношении него принять законные меры.
Согласно данному заявлению, в этот же день в ходе оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Управления по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями МВД, гражданин А.А. был задержан с вещественными доказательствами при получении 2000 долларов от заявителя Г.С. возле моста Шофайз в Учтепинском районе.
По данному факту Следственным департаментом при МВД возбуждено уголовное дело в соответствии с частью 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Как выяснилось в ходе следственно-розыскных мероприятий по уголовному делу, гражданин А.А. к настоящему времени обманул еще 70 граждан, обещая помочь купить квартиру в многоэтажных домах по дешевым и долгосрочным кредитам, строящимся в Сергелийском районе, таким образом заполучил от граждан в общей сложности 153 тысячи долларов.
В настоящее время проводятся расследование и оперативно-розыскные мероприятия по выявлению других жертв и пособников А.А.
Управление по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями Главного управления уголовного розыска МВД