O‘zbekiston Respublikasi IIV Korrupsiya va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boshqarmasining xabar berishicha, 2022 yil 5 aprel kuni Toshkent shahar IIBBga «Farxod dehqon bozori» AJ hududida tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi fuqaro ariza bilan murojaat qilib, unda «Farxod dehqon bozori» AJ direktori va uning xavfsizlik bo‘yicha o‘rinbosari, Toshkent shahar Hokimining 2021 yil 19 fevraldagi 203-sonli «Elga xizmat» va «Arzonlashtirilgan savdo yarmarkalari» savdo nuqtalaridan to‘lov olinmasligi haqidagi qaroriga zid ravishda, bozordan chiqarib yuborish bilan qo‘rqitib, 2021 yil sentyabr oyidan buyon har 10 kunlik savdo faoliyati uchun 660.000 so‘mdan pul mablag‘larini kassir orqali olib kelayotganliklarini, hozirda oxirgi 2 oy uchun 3.400.000 so‘m to‘lashni noqonuniy ravishda talab qilayotganliklarini maʼlum qilib, ularga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni so‘ragan.
Mazkur arizaga asosan, shu kuni Toshkent shahar IIBB JQB Korrupsiya va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish bo‘limi hamda DXX Toshkent shahar boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida, AT “Xalq banki” Uchtepa filialining “Farxod dehqon bozori” AJga xizmat ko‘rsatuvchi kassiri, xizmat xonasida ariza muallifidan 3.400.000 so‘m olayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan. Shuningdek, uning yonidan kunlik tushumdan inkassatsiya qilingan 8.300.000 so‘m va inkassatsiya qilinmagan 9.150.000 so‘m pul mablag‘lari borligi aniqlanib olingan.
Tezkor tadbir davomida «Farxod dehqon bozori» AJ direktori hamda uning xavfsizlik bo‘yicha o‘rinbosari ushlanib, uning “Jentra” rusumli avtomashinasidan 24.967.000 so‘m pul mablag‘i borligi aniqlanib olingan.
Holat yuzasidan 2022 yil 6 aprel kuni Toshkent shahar IIBB huzuridagi Tergov boshqarmasi tomonidan JKning tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, JPKning 224-moddasi tartibida ushlanganlar. Jinoyat ishi yuzasidan tergov harakatlari olib borilmoqda.

7 апреля 2022 г. 2921
По данным Управления борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями МВД Республики Узбекистан, 5 апреля нынешнего года в ГУВД г. Ташкента с заявлением обратился гражданин, занимающийся предпринимательством на территории АО «Фарход деҳқон бозори» (“Фархадский дехканский рынок”), который сообщил, что директор данного акционерного общества и его заместитель по безопасности вопреки решению хокима города Ташкента от 19 февраля 2021 года №203, касающегося того, чтобы не взимать плату в торговых точках продаж «Элга хизмат» («Обслуживание населения») и «Арзонлаштирилган савдо ярмаркалари» («Доступные торговые ярмарки»), под угрозой изгнания с рынка, с сентября 2021 года за каждые 10 дней торговли через кассира по требованию отдавали денежные средства в размере 660 000 сумов, в настоящее время, а за последние 2 месяца незаконно требуют выплатить 3 400 000 сумов. В связи с этим заявитель просил принять законные меры.
На основании данного заявления, в этот день осуществлены совместные оперативные действия сотрудниками отдела борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями ГУВД г. Ташкента и Ташкентского городского управления СГБ, в ходе которого кассир по обслуживанию АО «Фарход деҳқон бозори» Учтепинского филиала АК банка “Халқ банки” в служебном кабинете с поличным был задержан во время получения от заявителя 3 400 000 сумов. Вместе с тем, при нем было обнаружены инкассированных с дневного дохода 8 300 000 сумов, и не инкассированных 9 150 000 сумов денежных средств.
В ходе оперативного мероприятия директор АО «Фарход деҳқон бозори», а также его заместитель по безопасности были задержаны, в его автомобиле “Жентра” обнаружены денежные средства в размере 24 967 000 сумов.
По факту 6 апреля нынешнего года Следственным управлением при ГУВД г. Ташкента соответствующими статьями возбуждено уголовное дело, злоумышленники задержаны по статье 224 УПК Республики Узбекистан. По уголовному делу ведутся следственные действия.