Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманида яшовчи фуқаро Т.Н., туман ИИБга мурожаат қилиб, аризасида телеграм мессенжеридаги "Нукус OLX базар" номли гуруҳда ўзини "Дилшодбек" деб таништирган фойдаланувчи унга онлайн кредит расмийлаштириб беришини айтиб, ишончига кирганлиги ва ҳақиқатдан ҳам 9.500.000 сўм миқдорда кредит расмийлаштириб, банк картасига мобил илова орқали олганлиги, аммо ушбу пулларни бироз вақтдан сўнг номаълум тарзда ечиб олинганлигини маълум қилиб, номаълум шахсга нисбатан қонуний чора кўришликни сўраган.
Тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, ушбу хатти-ҳаракатларни содир этган шахс Қорақалпоғистон Республикаси Чимбой туманида яшовчи "1хbet", "Linebet" ва "Mostbet" каби таъқиқланган онлайн таваккалчиликка асосланган ўйинлар ҳисоб рақамларини тўлдириш билан шуғулланувчи, олий ўқув юрти 1 босқич талабаси, 1998 й.т., Ж.Т. эканлиги аниқланган.
Ж.Т.га нисбатан ЎзР. ЖКнинг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Мужчина, увлекшийся онлайн-ставками "1хBet", совершил преступление
Гражданин Т.Н., проживающий в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан, обратившись в районный ОВД с заявлением, пояснил, что в группе под названием "Нукус OLX базар" в мессенджере Telegram пользователь, представившийся именем «Дильшодбек», войдя в его доверие, сказал, что может оформить онлайн-кредит. Действительно, кредит был оформлен, на банковскую карту через мобильное приложение было перечислено 9.500.000 сумов. Но через какое-то время, деньги каким-то образом были сняты. В связи с этим, автор заявления просил принять законные меры в отношении неизвестного.
В результате оперативно-розыскных мероприятий установлено, что эти деяния совершил 24-летний студент 1-курса Ж.Т., проживающий в Чимбайском районе Республики Каракалпакстан, занимавшийся пополнением расчетных счетов запрещенных игр, основанных на риске, таких как "1хbet", "Linebet" и "Mostbet".
В отношении Ж.Т. возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится расследование.