Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманида яшовчи фуқаро Т.Н., туман ИИБга мурожаат қилиб, аризасида телеграм мессенжеридаги "Нукус OLX базар" номли гуруҳда ўзини "Дилшодбек" деб таништирган фойдаланувчи унга онлайн кредит расмийлаштириб беришини айтиб, ишончига кирганлиги ва ҳақиқатдан ҳам 9.500.000 сўм миқдорда кредит расмийлаштириб, банк картасига мобил илова орқали олганлиги, аммо ушбу пулларни бироз вақтдан сўнг номаълум тарзда ечиб олинганлигини маълум қилиб, номаълум шахсга нисбатан қонуний чора кўришликни сўраган.
Тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, ушбу хатти-ҳаракатларни содир этган шахс Қорақалпоғистон Республикаси Чимбой туманида яшовчи "1хbet", "Linebet" ва "Mostbet" каби таъқиқланган онлайн таваккалчиликка асосланган ўйинлар ҳисоб рақамларини тўлдириш билан шуғулланувчи, олий ўқув юрти 1 босқич талабаси, 1998 й.т., Ж.Т. эканлиги аниқланган.
Ж.Т.га нисбатан ЎзР. ЖКнинг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

December 6, 2022 529
A citizen T.N., living in Tahyatosh district of the Republic of Karakalpakstan, appealed to the District Department of Internal Affairs. He stated that a user who introduced himself as "Dilshodbek" in the telegram messenger group "Nukus OLX Bazar" would issue him an online loan, and he trusted him in the amount of 9,500,000 UZS. In fact, he received the promised loan, but the money was withdrawn after some time. He requested to take legal action against an unknown person.
As a result of quick search operations, the person who committed these acts was J.T., born in 1998, a first-year student of a higher educational institution who lives in the Chimboy district of the Republic of Karakalpakstan. He was engaged in filling the account numbers of prohibited online risk-based games such as "1xbet", "Linebet", and "Mostbet".
A criminal case has been initiated under Article 168 of the Criminal Code, and investigations are undertaken.