20 йилдан буён қидирувда бўлган аёл ушланди
Тошкент вилояти ҳудудида ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг олдини олиш ва содир этилган жиноятларни фош этиш ҳамда жиноятга жазо муқаррарлигини таъминлаш борасидаги тадбирлар давом эттирилиб келинмоқда.
Хусусан, вилоятда ўтказилаётган «Зарбдор» тезкор-профилактик тадбири давоми ўта оғир турдаги жиноят содир этгани учун қарийб 20 йилдан буён қидирувда бўлган аёл 11 июнь куни вилоят ички ишлар бош бошқармаси тезкор ходимлари томонидан Қозоғистон Республикаси полицияси билан ҳамкорликда олиб борилган қидирув тадбирлари натижасида Шимкент шаҳри ҳудудида қўлга олинди ва Ўзбекистон Республикасига экстрадиция қилинди.
Маълум бўлишича, 1962 й.т. Ф.У. (аёл)га (Қибрай туманида яшаган) Тошкент шаҳар прокуратураси томонидан 2003 йилда Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 97-моддаси (Қасддан одам ўлдириш) 1-қисми билан қўзғатилган жиноят иши бўйича айбланувчи тариқасида жалб қилинган ва у ўтган давр мобайнида тергов органларидан яшириниб юрган.

Задержана женщина, находившаяся в розыске на протяжении двадцати лет
На территории Ташкентской области продолжаются мероприятия по предупреждению и раскрытию правонарушений и преступлений, а также обеспечению неотвратимости наказания за совершенные преступления.
В частности, в ходе проводимого в области оперативно-профилактического мероприятия «Зарбдор» оперативными сотрудниками Главного управления внутренних дел области 11 июня в результате розыскных мероприятий, проведенных совместно с полицией Республики Казахстан, на территории города Шимкент была задержана и экстрадирована в Республику Узбекистан женщина, находившаяся в розыске почти 20 лет за совершение особо тяжкого преступления.
Как оказалось, гражданка У.Ф., 1962 г.р., (проживала в Кибрайском районе) прокуратурой города Ташкента была привлечена в качестве обвиняемой по уголовному делу, возбужденному в 2003 году по ч. 1 ст. 97 (Умышленное убийство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и в течение этого времени скрывалась от органов следствия.