Андижон вилоятида «Жиҳодчилар» гуруҳининг ноқонуний фаолиятига чек қўйилди
2020 йил 12 июнь куни Андижон вилояти ИИБ ва ДХХ ходимлари томонидан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирлар давомида Ўзбекистон ҳудудида фаолияти тақиқланган «Жиҳодчилар» (Ўзбекистон Республикаси Олий Судининг 26.09.2016 йилдаги қарорига асосан террористик деб топилиб, мамлакатимиз ҳудудида фаолияти тақиқланган) экстремистик оқимининг бир гуруҳ аъзолари қўлга олинди. Бу ҳақда вилоят ИИБ матбуот хизмати хабар берди.
Хусусан, Экстремистик фаолиятга алоқадорликда гумон қилинаётган Избоскан ва Асака туманида яшовчи бир гуруҳ фуқароларнинг яшаш манзилларида вилоят ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан қўзғатилган жиноят иши доирасида тинтув ва олиб қўйиш тергов ҳаракати ўтказилди. Тергов ҳаракати натижасида айримларининг телефон аппаратлари ва компьютер қурилмалари хотирасида тақиқланган адабиётларни электрон ҳолда сақлаш ва тарқатиш орқали оддий фуқароларнинг онгини ёт ғоялар билан бузиб келаётганлиги маълум бўлган.
Дастлабки тергов - текширув натижаларига кўра, гуруҳ аъзоларининг айримлари аввал меҳнат мигранти сифатида Россия Федерациясида ишлаб юриши давомида экстремистик оқим аъзоларининг таъсирига тушган ва оқим ғояларини қўллаб-қувватлаб келган. Бошқалари эса интернет орқали «Жиҳодчилар» оқимининг ақидапарастлик ғояларини тарғиб қилувчи материалларни кўриши натижасида ўзлари ёт ғоялар таъсирига тушган ва кейинчалик бошқаларни ҳам шу йўлга даъват қилганлиги аниқланиб, уларга нисбатан жиноят иши қўзғатилган.

12 июня 2020 г. 4823
12 июня этого года сотрудниками УВД и СГБ Андижанской области в ходе проведенных совместных оперативных мероприятий задержана группа членов экстремистского течения «Джихадисты», чья деятельность запрещена на территории Республики Узбекистан (согласно постановлению Верховного Суда Республики Узбекистан от 26.09.2016 г. течение признано террористическим и деятельность его запрещена на территории нашей страны). Об этом сообщила пресс-служба УВД области.
В частности, в домах группы граждан, проживающей в Избасканском и Асакинском районах, которые подозреваются в причастности к деятельности экстремистской группы, в рамках уголовного дела, возбужденного Следственным управлением при УВД, проведены следственные мероприятия, связанные с обыском и изъятием. По итогам следственных действий стало известно, что в телефонных аппаратах и памяти компьютера некоторых из них хранится электронный вариант запрещенной литературы, которой они пытались воспользоваться в своих агитационных целях, распространяя их гражданам.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что некоторые члены группы ранее, будучи трудовыми мигрантами в Российской Федерации, попав под влияние экстремистского течения, поддерживали его идеологию.  А другие стали приверженцами данной идеологии в результате просмотра в сети интернет агитационных материалов течения «Джихадисты» и далее сами начали привлекать к этому других людей. В отношении всех возбуждено уголовное дело.