Андижонда "Ҳизб ут-Таҳрир" диний экстремистик ташкилоти фаолиятини тарғиб қилган шахс аниқланди
Жорий йилнинг 25 июль куни Андижон вилояти ИИБ Т ва ЭҚКБ ҳамда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда ўтказилган тадбир давомида Хўжаобод туманида яшовчи Ўзбекистон Республикаси фуқароси, муқаддам судланиб озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазо муддатини ўтаб чиққан фуқаро Р.М “Facebook” ижтимоий тармоғида профил яратиб, ушбу профили орқали "Ўзбекистонда фаолияти тақиқланган "Ҳизб ут-Таҳрир" ДЭТнинг ғояларини илгари сурувчи видео материалларни профилига жойлаштириш орқали ўзининг дўстлар саҳифасидаги 187 нафар сайт фойдаланувчиларига тарқатиб келганлиги аниқланган. Ушбу шахс муқаддам "Ҳизб ут-Таҳрир" ДЭТдаги фаолияти учун судланиб озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаб чиққан эди. Бу каби шахслар халқимиз ва ҳукуматимиз ишончини суиистеъмол қилишмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан Хўжаобод тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 244-1 моддаси, 3-қисми “Г” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди.

В Андижане выявлено лицо, пропагандировавшее деятельность религиозно-экстремистской организации «Хизб ут-Тахрир»
В ходе мероприятия, проведенного 25 июля нынешнего года совместными усилиями сотрудников УБТиЭ УВД Андижанской области и других правоохранительных органов, установлено, что житель Ходжаабадского района Р.М., ранее привлекавшийся к уголовной ответственности, создал профиль в социальной сети «Facebook» и на своей странице в друзьях распространял видеоматериалы, пропагандирующие идеи запрещенной в Узбекистане РЭО «Хизб ут-Тахрир» среди 187 пользователей сайта. Этот человек ранее привлекался к уголовной ответственности и отбывал наказание за свою деятельность в РЭО «Хизб ут-Тахрир». Такие люди злоупотребляют доверием нашего народа и правительства.
По данному факту следственной группой при ОВД Ходжаабадского района возбуждено уголовное дело по пункту “г” части 3 статьи 244-1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, применена мера пресечения, связанная с арестом.