Андижонда "Ҳизб ут-Таҳрир" диний экстремистик ташкилоти фаолиятини тарғиб қилган шахс аниқланди
Жорий йилнинг 25 июль куни Андижон вилояти ИИБ Т ва ЭҚКБ ҳамда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда ўтказилган тадбир давомида Хўжаобод туманида яшовчи Ўзбекистон Республикаси фуқароси, муқаддам судланиб озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазо муддатини ўтаб чиққан фуқаро Р.М “Facebook” ижтимоий тармоғида профил яратиб, ушбу профили орқали "Ўзбекистонда фаолияти тақиқланган "Ҳизб ут-Таҳрир" ДЭТнинг ғояларини илгари сурувчи видео материалларни профилига жойлаштириш орқали ўзининг дўстлар саҳифасидаги 187 нафар сайт фойдаланувчиларига тарқатиб келганлиги аниқланган. Ушбу шахс муқаддам "Ҳизб ут-Таҳрир" ДЭТдаги фаолияти учун судланиб озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаб чиққан эди. Бу каби шахслар халқимиз ва ҳукуматимиз ишончини суиистеъмол қилишмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан Хўжаобод тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 244-1 моддаси, 3-қисми “Г” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди.

A promoter of the activities of the religious extremist organization "Hizb ut-Tahrir" was identified in Andijan
On July 25, the Department of Combating Terrorism and Extremism of the DIA of Andijan region and other law enforcement agencies detained R.M., a citizen of the Republic of Uzbekistan living in Khojaabad district, who was previously prisoned. He created a profile on "Facebook" social network. He distributed video materials promoting the ideas of "Hizb ut-Tahrir" REO, which is banned in Uzbekistan, to 187 users of the site by posting on his profile. This person was previously sentenced to prison for his activities in "Hizb ut-Tahrir" REO. Such individuals are abusing the trust of our people and government.
In this regard, the Investigation Department of the DIA of Khojaabad district initiated a criminal case under Article 244-1, Part 3, Clause "G" of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. A preventive measure of "prison" was applied.