Андижондан келиб Хоразмда ўғирлик жиноятини содир этган шахслар қўлга олинди
Жорий йилнинг 20 апрель куни Урганч шаҳрида жойлашган банк ёнидаги автотураргоҳда “Lacetti” русумли автомашинанинг юкхонаси номаълум шахслар томонидан бузиб очилиб, жами 271 000 000 сўм пуллар яширин равишда ўғирлаб кетилганлиги тўғрисида Хоразм вилояти ИИБ навбатчилик қисмига хабар келиб тушди.
Мазкур хабарга асосан ҳодиса жойига етиб борган тергов-тергов гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 4-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатларига киришилди.
Малакали ходимлардан иборат тергов-тезкор гуруҳи томонидан олиб борилган терговга оид тезкор-қидирув ишлари натижасида ушбу ўғирлик жиноятини содир этган жиноий гуруҳ фош этилди.
Ушбу ўғирлик жиноятини Андижон вилоятида яшовчи, илгари бир неча маротаба судланган ва суд томонидан “Ўта хавфли рецидивист” деб топилган, 1993 йилда туғилган, Ш.Т. ўзи каби “Ўта хавфли рецидивист”, 1989 йилда туғилган, Б.А. ва илгари судланмаган, 1988 йилда туғилган, Ж.О. лар билан ўзаро жиноий тил бириктирган ҳолда содир этганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, тергов ҳаракатлари давомида, гумондорлар ўғирлик натижасида қўлга киритилган пулларнинг бир қисмига иккита “Спарк” русумли автомашина харид қилганликлари аён бўлди.
Ҳозирда гумондорлар процессуал тартибда ушланган, Жиноят кодексининг 169-моддаси 4-қисми билан қўзғатилган жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

Уроженцами Андижана совершено преступление в Хорезме
20 апреля в дежурную часть УВД Хорезмской области поступило сообщение о том, что на автостоянке, расположенной возле банка в городе Ургенче, неизвестными взломан багажный отсек автомобиля Lacetti, откуда похищены в общей сложности 271 млн сумов.
На основании данного сообщения следственной группой, прибывшей на место происшествия, возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведется предварительное следствие.
В результате оперативно-розыскной работы, проведенной следственной группой из числа квалифицированных сотрудников, раскрыта преступная группа, совершившая данное хищение.
Обвинение в совершении этого преступления предъявлено троим жителям Андижанской области: особо опасному рецидивисту Ш.Т., 1993 года рождения, а также Б.А., 1989 года рождения, и Ж.О., 1988 года рождения.
Также в ходе следствия выяснилось, что на часть денег, полученных в результате ограбления, подозреваемые приобрели два автомобиля «Спарк».
В настоящее время подозреваемые задержаны в процессуальном порядке, продолжаются следственные действия во части 4 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.