Арзон уй-жойга ишониб қолманг
Қашқадарё вилояти Қарши шаҳрида туғилган, вақтинча Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида истиқомат қилувчи 1996 й.т., М.Б. туман ИИО ФМБга ариза билан мурожаат қилиб, "olx .uz" платформасида ўзини "Жавоҳир" деб таништирган йигит унга арзон нархларда хонадон ижарасини ваъда қилиб, ижарага бериладиган хонадон учун олдиндан 1.500.000 сўм пулларни унинг банк картасига ўтказиб беришни сўраган, шундан сўнг "Жавоҳир" платформадан бутунлай ғойиб бўлганлигини билдириб, фирибгарга нисбатан қонуний чора кўришликни сўраган.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, фирибгарлик йўли билан пулларни ўзлаштирган шахс муқаддам ЖКнинг 276-моддаси билан судланган Тошкент шаҳри Сергели туманида яшовчи 1995 й.т., Х.А. эканлиги аниқланган.
Х.А.га нисбатан ЎзР. ЖКнинг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

2 декабря 2022 г. 550
26-летний уроженец города Карши Кашкадарьинской области М.Б., временно проживающий в Янгихаетском районе города Ташкента, обратившись в районное УКД ОВД, пояснил, что на платформе "olx .uz" молодой человек, представившийся Жавохиром, пообещал аренду дешевого жилья, за которое заранее попросил перечислить на счет банковской карты деньги в размере 1.500.000 сумов. Как только потерпевший перечислил деньги, “Жавохир” полностью удалился из платформы. В связи с этим автор заявления просил принять законные меры.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий, установлен человек, совершивший мошенничество. Им оказался 27-летний, ранее судимый по статье 276 Уголовного кодекса, Х.А., проживающий в Сергелийском районе столицы.
В отношении него возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится расследование.