Aвтокредит учун тўланган 1,6 млрд. сўм пул маблағларини ноқонуний ўзлаштирган шахс қўлга олинди
2020 йилнинг октябрь ойидан 2021 йилнинг апрель ойига қадар Ш.C. ўзининг 4 нафар шериклари билан “LID CAR” номли МЧЖ ташкил этиб, “3 йил муддатга 15%лик кредит” асосида 90 кун ичида автомашина олиб бериши ҳақида ёлғон ахборотларни telegram ижтимоий тармоғидаги «AVTO CREDIT “LID CAR” OFFICIAL» номли канал орқали тарқатиб, фуқароларни алдаб, уларнинг пул маблағларини фирибгарлик йўли билан ўзлаштириб келган.
Мазкур уюшган гуруҳ дастлаб фаолиятини Тошкент шаҳрида, сўнг Қашқадарё ва Андижон вилоятларида олиб бориб, 100 нафарга яқин фуқароларнинг жами 1,6 млрд. сўм пулларини ноқонуний равишда қўлга киритишган.
Уюшган гуруҳнинг жиноий фаолияти юзасидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 168-моддаси 4-қисми “а,в” бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилган. Бироқ, уюшган жиноий гуруҳ ташкилотчиси, 1990 й.т. Ш.C. терговдан бўйин товлаб, жавобгарликдан қутилиш мақсадида яширинганлиги сабабли халқаро қидирувга берилган эди.
Жорий йил 8 июнь куни ИИВ Киберхавфсизлик маркази томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, 2021 йилнинг ноябрь ойидан буён қидирувда бўлган Ш.С. Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳри ҳудудида хонадонларда яшириниб яшаб келаётганлиги аниқланиб, қўлга олинди ва тергов органига топширилди.

10 июня 2022 г. 2722
С октября 2020 года по апрель 2021 года гражданин Ш.С. с четырьмя сообщниками создали ООО “LID CAR” распространил ложную информацию о том, что в течение 90 дней может помочь получить 15-процентный кредит сроком на 3 года, разместил лже-информацию в социальной сети Телеграм «AVTO CREDIT “LID_CAR”OFFICIAL», путем мошенничества присваивали денежные сбережения граждан.
Группа сначала действовала в Ташкенте, затем в Кашкадарьинской и Андижанской областях, незаконно присвоив у ста лиц в общей сложности 1,6 миллиарда сумов. По действиям организованной преступной группы возбуждено уголовное дело по пунктам «а, в» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия. Однако создатель организованной преступной группы Ш.С., 1990 года рождения, был объявлен в международный розыск за уклонение от следствия с целью избежать судебного преследования. 8 июня нынешнего года в результате осуществления оперативно-розыскных мероприятий сотрудниками Центра кибербезопасности МВД установлено, что находившийся с ноября 2021 года Ш.С. проживает в одном из домов в городе Чирчике столичной области. Разыскиваемый задержан и предан в следственный орган.