22 февраль 2023 2386
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 22 февраль куни соҳа ва ҳудудларда рақамлаштириш жараёнини жадаллаштириш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги уч йилда ахборот технологиялари соҳасига катта эътибор қаратилгани ўз натижасини беряпти. Ўтган йили IT-парк резидентлари 5 триллион сўмлик хизматлар кўрсатган, 140 миллион долларлик хизматларни экспорт қилган.
Мавжуд 715 та давлат хизматидан 370 таси рақамли платформага ўтказилган бўлиб, улардан ўтган йили 12 миллион аҳоли фойдаланган. Рақамлаштириш натижасида 70 дан ортиқ турдаги маълумот ва ҳужжатларни аҳолидан талаб қилиш бекор бўлган.
Лекин, булар ҳали етарли эмас. Соҳа ва ҳудудларда қилиниши лозим бўлган ишлар кўп. Хусусан, вазирликларнинг 5 мингта функциясидан фақат 30 фоизи рақамлашган. Аҳоли энг кўп мурожаат қиладиган ички ишлар, адлия, стандарт, соғлиқни сақлаш соҳаларида ўнлаб хизматлар электрон шаклга ўтказилмаган.
Ахборот технологиялари соҳасида маҳсулотнинг ҳам, экспортнинг ҳам асосий қисми Тошкент шаҳрига тўғри келаяпти. Қорақалпоғистон, Бухоро, Наманган, Сурхондарё, Навоий ва Тошкент вилоятида IT-парклар ҳалигача қуриб битказилмаган.
Йиғилишда шу каби камчиликлар таҳлил қилиниб, галдаги вазифалар белгиланди.
Мамлакатимизда ахборот технологиялари соҳасидаги хизматлар экспортини келгусида 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган. Бунинг учун камида 100 минг нафар малакали дастурчи, IT-архитектор, оператор ва муҳандислар керак. Ҳудудларда юқори тезликдаги интернет тармоғини кенгайтириш лозим. Хорижий IT-компаниялар кўпайиши учун янада қулай муҳит яратиш зарур. Аҳоли ва тадбиркорлар учун энг зарур бўлган янги электрон хизматларни ишга тушириш жоиз.
Давлатимиз раҳбари бу борадаги имкониятларни кўрсатиб ўтди.
Аввало, Тошкент шаҳрида синовдан ўтган лойиҳалар барча вилоятларда жорий қилиниши белгиланди. Хусусан, пойтахтимизда Рақамли геопортал, Рақамли уй-жой коммунал, Халқ назорати каби тизимлар ишга туширилган эди. Шаҳар ҳокимлигида Рақамли ривожланиш департаменти тузилган эди. Энди ушбу департамент Рақамли технологиялар вазирлигига ўтказилиб, мамлакатимизнинг барча ҳудудларида рақамлаштиришга масъул бўлиши қайд этилди.
Барча бизнес жараёнлар ҳамда аҳоли учун энг зарур хизматларни тўлиқ рақамлаштириб, интеграция қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Биргина мисол: олдин мактаб ўқувчиларининг ягона базаси бўлмагани сабабли мактабларда синфлар миқдори турлича бўлган. Ўтган йили сентябрда мактаб, боғча, ФҲДЁ ва ички ишлар органларининг маълумотлари уйғунлаштирилгани натижасида асоссиз очилган 4 мингта синф қисқартирилган ва 350 миллиард сўм бюджет маблағи тежаб қолинган.
Давлатимиз раҳбари бундай ишларни бошқа соҳаларда ҳам амалга ошириш мумкинлигини таъкидлади. Иқтисодиёт ва молия вазирлигига бу мақсадлар учун маблағ ажратиш, шунингдек, рақамлаштириш ҳисобига иқтисод қилинган маблағларнинг ярмини вазирлик ва ҳокимликларнинг ўзида қолдириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Рақамли технологиялар вазирлигига 26 та ахборот тизимини Ягона давлат хизматлари порталига бирлаштириб, ундаги хизматлар сонини 570 тага етказиш вазифаси қўйилди.
– Рақамлаштиришдан мақсад-муддаомиз нима ўзи? Одамларни рози қилиш, инсон қадрини жойига қўйиш, адолатни таъминлаш, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент ёшларни ахборот технологияларига ўқитиш, ишлашига шароит ва маҳсулоти учун бозор яратиш зарурлигини таъкидлади.
Бу борада, 1 апрелдан “Электрон ҳукумат”, “Бизнес учун дастур”, таълим йўналишлари бўйича мукофот жамғармаси 1 миллион доллар бўлган Республика танлови бошланиши эълон қилинди. Шунингдек, ҳудудларда ёшлар яратган 50 та энг яхши дастур Рақамлаштириш жамғармалари ҳисобидан сотиб олинади.
Сўнгги икки йилда юртимизда 215 та IT-таълим марказлари очилган. Бундай муассасаларни ва уларнинг битирувчиларини қўллаб-қувватлаш учун молиявий имтиёзлар берилиши айтилди. Жумладан, экспортчи компанияларга ишга жойлашган ҳар бир мутахассис учун 25 миллион сўмгача, имконияти чекланган ёшларга эса 35 миллион сўмгача субсидия ажратилади. IT-сертификати бор ёшларга компьютер хариди учун имтиёзли кредит уларнинг шахсий пластик картасига ўтказиб берилади.
“Бир миллион дастурчи” лойиҳаси ҳам ўз самарасини берди. Ҳозирда IT-парклар мутахассисларининг кўпчилиги шу дастурни тамомлаган ёшлар ҳисобланади.
Энди ёшларни “Coursera” платформаси орқали ўқитиш ҳам кенгайтирилади. Улар орасидан энг иқтидорлилари танлаб олиниб, алоҳида дастур асосида халқаро IT-бозор учун тайёрланади.
Йиғилишда соҳадаги экспортни кўпайтириш масаласига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Жорий йилда бу кўрсаткични 300 миллион долларга етказиш мақсад қилинган.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун хорижий буюртмаларни жалб қилишга қўшимча шароитлар яратиш зарурлигини таъкидлади. Шу боис IT-паркда хорижий компаниялар учун Рақамли молия технологиялари маркази ташкил этиш вазифаси қўйилди.

22 февраля 2023 г. 2385
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 22 февраля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам ускорения процессов цифровизации в сферах и регионах.
Уделяемое в последние годы большое внимание сфере информационных технологий дает свои результаты. В прошлом году резидентами IT-парка оказано услуг на 5 триллионов сумов и экспортировано услуг на 140 миллионов долларов.
В цифровой формат переведено 370 из 715 государственных услуг, в прошлом году электронными услугами воспользовались 12 миллионов человек. В результате цифровизации отменено истребование от населения более 70 видов справок и документов.
Вместе с тем, отмечалось на совещании, этих мер недостаточно. Предстоит провести большую работу в сферах и регионах. В частности, цифровизированы только 30 процентов из 5 тысяч функций министерств. Десятки услуг в сферах внутренних дел, юстиции, стандартизации, здравоохранения, к которым население обращается больше всего, не переведены в электронную форму.
В сфере информационных технологий основная часть производства и экспорта приходится на город Ташкент. Все еще не завершено строительство IT-парков в Каракалпакстане, Бухарской, Наманганской, Сурхандарьинской, Навоийской и Ташкентской областях.
На совещании проанализированы имеющиеся в сфере недостатки и определены задачи на перспективу.
Отмечалось, что в будущем экспорт услуг в сфере информационных технологий в нашей стране должен достигнуть 1 миллиарда долларов. Для этого требуются не менее 100 тысяч квалифицированных программистов, IT-архитекторов, операторов и инженеров. Необходимо расширить сеть высокоскоростного интернета в регионах, создать более благоприятную среду для присутствия зарубежных IT-компаний. Требуется внедрить новые электронные услуги по наиболее востребованным гражданами и предпринимателями направлениям.
Глава государства перечислил на имеющиеся в сфере возможности роста.
В первую очередь определено, что апробированные в Ташкенте проекты будут реализованы во всех регионах. В частности, в столице были запущены такие системы, как Цифровой геопортал, цифровой портал жилищно-коммунальной сферы и система "Народный контроль". В хокимияте города действует департамент цифрового развития. Определено, что эта структура будет передано в ведение Министерства цифровых технологий и заниматься процессом цифровизации во всех регионах страны.
Особое внимание уделено вопросу полной цифровизации и интеграции всех бизнес-процессов и самых необходимых услуг для населения.
К примеру, из-за отсутствия единой базы данных учащихся в школах было разное количество классов. В сентябре прошлого года в результате гармонизации баз данных школ, детских садов, ЗАГСов и органов внутренних дел было оптимизировано 4 тысячи необоснованно созданных классов, за счет чего сэкономлено 350 миллиардов сумов.
Глава государства отметил, что такую работу можно провести и в других сферах. Министерству экономики и финансов поручено выделить средства на эти цели, а также оставлять министерствам и хокимиятам половину средств, сэкономленных благодаря цифровизации.
Перед Министерством цифровых технологий поставлена ​​задача подключить 26 информационных систем к Единому порталу госуслуг и увеличить количество сервисов в нем до 570.
– Ведь в чем цель цифровизации? Сделать так, чтобы люди были довольны, обеспечить достоинство человека, справедливость, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент подчеркнул необходимость обучения молодежи информационным технологиям, создания условий для работы в этой сфере и создания рынка разрабатываемых молодыми людьми продуктов.
С 1 апреля стартует республиканский конкурс с призовым фондом 1 миллион долларов по направлениям «Электронное правительство», «Программы для бизнеса», образования. Также 50 лучших программ, созданных молодежью в регионах, будут закуплены за счет средств фондов цифровизации.
За последние два года в нашей стране было открыто 215 учебных IT-центров. Объявлено о создании финансовых льгот таким учебным заведениям и их выпускникам. В частности, за каждого выпускника, устроившегося на работу в компанию, экспортирующую свои продукты, учебным центрам будет выделена субсидия в размере до 25 миллионов сумов, а за каждого трудоустроенного специалиста с ограниченными возможностями – до 35 миллионов сумов. Молодые люди с IT-сертификатом смогут получить на личную пластиковую карту получат льготный кредит на покупку компьютера.
Оправдал себя и проект «Миллион программистов». В настоящее время большинство специалистов IT-парков — это молодые люди, окончившие данную программу.
Обучение молодежи будет расширено, в том числе через платформу «Coursera». Самые талантливые, прошедшие отбор, будут обучены для международного IT-рынка на основе отдельной программы.
На совещании также обсуждался вопрос увеличения экспорта в отрасли. Цель на текущий год - достичь отметки в 300 миллионов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость создания дополнительных условий для привлечения заказов из-за рубежа. В связи с этим поставлена ​​задача создать в IT-парке Центр цифровых финансовых технологий для иностранных компаний.