Аёл суратларини тарқатмоқчи бўлган эркак қўлга олинди
Хоразм вилояти Урганч шаҳрида яшовчи 32 ёшли (аёл) Ш.Н. ўзини “Тимур” деб таништирган телеграм мессенжери фойдаланувчиси билан танишиб қолганлиги ва унга ўзининг беҳаё фотосуратларини юборганини, ушбу фотосуратларини тарқатиб юбориш билан қўрқитиб, “Тимур” ундан 1.300 АҚШ доллари пул талаб қилаётганлигини маълум қилган.
Ўрганиш давомида, “Тимур” исмидан фойдаланган шахс аслида Хоразм вилояти, Урганч шаҳрида яшовчи 34 ёшли (эркак) Ф.Б. эканлиги, онлайн танишувларда “Тимур” исмидан фойдаланиб келганлиги аниқланди.
Ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, Ф.Б. талаб қилинган пуллар ўрнига фуқаро Н.Ш.дан “Samsung Galaxy S20» телефони ва 100 АҚШ доллари миқдоридаги пулни олаётган вақтида қўлга олинди.
Жиноят содир этган Ф.Б. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 165-моддаси билан жиноий жавобгарликка тортилди.
Қонунга мувофиқ, Ф.Б. томонидан содир этилган жиноий ҳаракатлар учун 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.

Задержан мужчина, собиравшийся распространить фотографии женщины
32-летняя Ш.Н., проживающая в городе Ургенч Хорезмской области, пояснила, что в мессенджере Telegram она познакомилась с пользователем, представившимся «Тимуром», которому она отправляла свои непристойные фотографии. Мужчина стал угрожать ей распространением этих фото, если она не даст ему деньги в размере 1.300 долларов США.
В ходе изучений было установлено, что лицом, использующим ник «Тимур», оказался 34-летний Ф.Б., проживающий в городе Ургенч Хорезмской области, который пользовался этим именем в онлайн-знакомствах.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий, Ф.Б. был задержан во время получения от Н.Ш. мобильного телефона марки “Samsung Gallaxy S20” вместо денег и 100 долларов США.
Ф.Б., совершивший преступление, привлечен к ответственности в соответствии со статьей 165 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Согласно закону, за деяния, совершенные Ф.Б., предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от трех до пяти лет.