Бирлашган Араб Амирликлари халқаро қидирувда бўлган фирибгарликда айбланаётган икки нафар фуқароларни Ўзбекистон Республикасига экстрадиция қилди
Интерполнинг Тошкент ва Абу-Дабидаги Миллий марказий бюроларининг ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлари билан халқаро миқёсда Интерпол каналлари орқали қидирувда бўлган жиноятчиларни экстрадиция қилиш масаласи ҳал этилди.
Ўзаро ахборот алмашинуви ва ҳамкорликдаги тезкор-қидирув ҳаракатлари натижасида ҳамда Халқаро жиноий полиция Интерпол томонидан Ўзбекистон Республикаси Бош консуллиги вакилларининг бевосита кўмагида, Тошкент ва Абу-Даби шаҳарлари миллий марказий бюролари ўртасида ўтказилган тадбирлар ва аввал икки томонлама учрашувларда эришилган келишувларга асосан катта миқёсдаги фирибгарлик жиноятини содир этганликда айбланиб, халқаро қидирувга эълон қилинган жиноятчиларни топшириш ишлари амалга оширилди.
Шу тариқа, олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида Бирлашган Араб Амирликлари ҳудудида аниқланган жиноятчиларнинг изига тушишга муваффақ бўлишди.
БАА ваколатли органларининг ижобий қарори натижасида қидирувдагилар адолат тараққий топиши учун Тошкентга етказилиши мақсадида Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларига топширилди.

6 сентября 2023 г. 806
Объединенные Арабские Эмираты выдали Республике Узбекистан двух мошенников, находящихся в международном розыске
Совместными усилиями Национальных центральных бюро Интерпола Ташкента и Абу Даби решен вопрос выдачи преступников, разыскиваемых по каналам Интерпола на международном уровне.
В результате информационного обмена и совместных оперативно-розыскных действий, принимая во внимание ранее достигнутые договоренности в ходе двусторонних встреч на полях мероприятий, проводимых Международной организацией уголовной полиции Интерпол между Национальными центральными бюро Ташкента и Абу Даби при непосредственном содействии представителей Генерального консульства Республики Узбекистан, состоялась передача преступников, разыскиваемых на международном уровне за совершение мошенничества в особо крупных размерах.
Так, проделанные оперативно-розыскные мероприятия вывели на след преступников, которые были установлены на территории Объединенных Арабских Эмиратов.
В результате положительного решения компетентными органами ОАЭ, разыскиваемые были переданы сотрудникам правоохранительных органов Узбекистана для доставки в Ташкент, чтобы предстать перед судом и понести заслуженное наказание.