“Boston Globe” газетаси муҳаррири иштирокидаги тренинглар якунланди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат ноҳукумат ташкилоти билан ҳамкорликда жорий йилнинг 11-12 сентябрь кунлари журналист ва блогерлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, жамоатчилик фаоллари, давлат идора ва ташкилотлари матбуот котиблари учун АҚШнинг “Бостон Globe” газетаси муҳаррири Рашел Коэн иштирокида тренинглар ташкил этилди.
Маълумот учун: “Boston Globe” АҚШнинг энг йирик нашрларидан бири бўлиб, қарийб 151 йиллик тарихга эга. Бостон.cом саҳифаси доимий равишда Америкадаги энг яхши 10 та газета веб-сайтлари қаторига киради ва кўплаб мукофотларни қўлга киритган, жумладан, видеолари учун 2009 йилда иккита минтақавий Эмми мукофотига сазовор бўлган. Газета муҳаррири Рашел Коэн Пулицер мукофоти соҳиби, журналистикада 50 йилдан ошиқ иш тажрибасига эга. Associated Press, Boston Herald каби дунёнинг йирик медиа нашрларида фаолият юритган. Ҳукумат очиқлиги, коррупция, сиёсат ва бошқа муҳим йўналишларда журналистик суриштирувлар олиб борган. АҚШ Олий суди медиа қўмитасининг ҳамраиси ҳисобланади.
Мазкур тренинглар орқали коррупцияга қарши курашиш жараёнларига давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, фуқаролик жамияти институтлари, хусусан, ОАВ, ННТ вакилларини кенг жалб қилиш, соҳадаги ислоҳотлар ижросини таъминлашда уларнинг иштирокини кучайтириш ва фаоллигини ошириш, шунингдек, бу йўналишда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш мақсад қилинган.
Тренинг машғулотларининг дастлабки куни журналист ва блогерлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, жамоатчилик фаоллари иштирокида “Давлат органларининг шаффофлигини таъминлаш ҳамда коррупцияга қарши курашишда ОАВ ва ННТларнинг роли” мавзусида ўтказилди. Унда таъкидланганидек, ОАВ ва ННТлар коррупцияга қарши курашишда жамоатчилик назоратини амалга оширишда, очиқлик ва шаффофликни таъминлашда самарали куч ва имкониятларга эга. Шу боис бугунги глобаллашув шароитида уларнинг бу борадаги салоҳияти ва тажрибасини кучайтиришга қаратилган стратегияларни ишлаб чиқиш, илғор тажрибаларни оммалаштириш тобора муҳим аҳамият касб этмоқда.
Шу нуқтайи назардан тренингда коррупцияга қарши курашиш бўйича ташаббусларни илгари суриш ва бунда шаффофлик, ҳисобдорликни таъминлаш, ННТларнинг коррупцияга қарши курашишдаги ташкилий салоҳияти ва тажрибасини кучайтиришга қаратилган стратегиялар, халқаро ва трансчегаравий ҳамкорликни амалга ошириш масалалари, шунингдек, коррупциявий ҳолатларни аниқлашда журналистик суриштирувнинг ўрни, ОАВ ва интернет орқали коррупциянинг олдини олиш ва ҳалолликни шакллантиришда ўзига хос механизмлар юзасидан батафсил маълумот берилди.
Рашел Коэн медиа вакиллари билан коррупцияга оид материаллар тайёрлашда маълумотлар тўплаш, улардан фойдаланиш, таҳлил қилиш ва жамоатчиликка тақдим этишда қонунчилик талаблари ва касб этикасига риоя этиш борасида ўз тажрибасини ўртоқлашди.
Давлат идора ва ташкилотлари матбуот котиблари учун ташкил этилган“Коррупцияга нисбатан муросасизлик кайфияти ва коррупцияга оид инфомуҳитни шакллантиришда давлат органлари матбуот хизматларининг ўрни” мавзусидаги бўлиб ўтган тренингда эса давлат органлари матбуот хизматларининг аҳолида коррупцияга қарши муросасиз муносабатни шакллантиришдаги роли, коррупцияга қарши чоралар тўғрисидаги хабарларни жамоатчиликка самарали етказиш стратегиялари кўриб чиқилди.
Матбуот котиблари хорижлик мутахассисдан матбуот хизматларининг коррупцияни фош этиш ва бартараф этиш борасидаги ҳаракатларида шаффофликни таъминлаш, фуқаролик жамияти институтлари ва ОАВ билан коррупцияга нисбатан муросасизликни тарғиб қилиш бўйича ҳамкорлик масалаларида ҳам ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди.
Маърузачи томонидан матбуот хизматлари коррупцияга нисбатан муросасизлик муҳитини яратиш бўйича ўз миссияларини амалга оширишда дуч келадиган муаммолар ва уларни енгиб ўтишга доир тавсиялар берилди.
Тренингларда Агентлик ҳамда давлат органлари, оммавий ахборот воситалари, нодавлат нотижорат ташкилотларининг ўзаро ҳамкорлик механизмларини кучайтириш чоралари ҳам атрофлича муҳокама этилди.
Мазкур масалада иштирокчилар томонидан бир қатор таклифлар илгари сурилди. Унга кўра, бу каби тренингларни кўпроқ амалий фаолият билан боғлиқ машғулотлар орқали мунтазам ташкил этиш, айни йўналишга қизиқувчи журналист ва блогерлар доирасини кенгайтириш, улар билан доимий мулоқотлар ўтказишга келишиб олинди.

The training with the participation of the editor of the "Boston Globe" newspaper was completed
On September 11-12, the Anti-Corruption Agency, in collaboration with Regional Dialogue International NGO, Slovenia, organized trainings for heads of press services of government agencies and organizations, journalists and bloggers, representatives of NGOs, and public activists with the participation of Rachelle Cohen, editor at the Boston Globe.
For reference: The Boston Globe has over 150 years of publication today and is considered one of the most influential newspapers in the United States. Consistently ranked among America's top ten newspaper websites, it has won numerous national awards and took two regional Emmy Awards in 2009 for its video work. The newspaper's editor, Rachelle Cohen, is a Pulitzer Prize-winning journalist with more than 50 years of experience in journalism. She has worked for the world's most prominent media outlets, including the Associated Press and the Boston Herald. She has conducted investigative journalism on open government, corruption, politics, and other fields. She serves as co-chair of the Supreme Judicial Court's Judiciary-Media Committee.
Through these trainings, it is planned to widely involve government bodies and organizations, and civil society institutions, in particular, the media and representatives of NGOs, in the processes of combating corruption, boosting their involvement in ensuring the implementation of reforms in the field of combating corruption, and further strengthening mutual cooperation in this track.
The first day of training addressed the role of the media and NGOs in ensuring the transparency of government bodies and the fight against corruption and gathered journalists and bloggers, NGO representatives, and public activists. As noted, the media and NGOs have adequate power and capabilities to exercise public control, openness and transparency in the fight against corruption. Therefore, in the context of modern globalization, it is becoming increasingly important to develop strategies to strengthen their potential and popularize best practices.
From this point of view, participants were provided with detailed information on such issues as promoting anti-corruption initiatives and ensuring transparency and accountability, strategies aimed at strengthening the organizational capacity and experience of NGOs in the fight against corruption, issues of international and cross-border cooperation, the role of journalistic investigations in uncovering corruption cases and information on specific mechanisms for preventing crime and building integrity through the media and the Internet.
Rachelle Cohen shared with the media her experience in collecting, using, analyzing and publishing data on corruption and complying with legal requirements and professional ethics.
At the training organized for heads of press offices of government bodies and organizations on the topic 'The role of press offices of government bodies in developing intolerant attitude towards corruption and creating effective information environment', the role of press services of government bodies in cultivating in people intolerant attitude towards corruption was considered, and strategies for effective anti-corruption messages to the public.
The heads of press services who participated in the training received answers from a foreign expert on transparency issues in press services to identify and eradicate corruption, cooperation with civil society institutions and the media to promote intolerance towards corruption.
The speaker presented the problems that press services face when fulfilling their mission to create an environment of zero tolerance for corruption and recommendations for overcoming them.
During the training, measures to strengthen the mechanisms of cooperation of the Anti-Corruption Agency with government agencies, the media, and NGOs were discussed in detail.
In this regard, the participants put forward several proposals based on an agreement that was reached to regularly organize similar trainings, combined with a practical part, to expand the circle of journalists and bloggers interested in this area and to conduct a constant dialogue with them.