Бўстонлиқ тумани йўл қурилиш бошқармаси бошлиғи ўринбосари ноқонуний ер майдонини сотаётган вақтида ушланди
2022 йил 6 май куни Ўзбекистон Республикаси ИИВга Э.Н. ариза билан мурожаат қилиб, ер олиш мақсадида юрган вақтида “И” ва “Ҳисмли фуқаролар билан танишиб қолганлигини, ушбу фуқаролар унга таниши Д исмли фуқаронинг номида бўлган 2,4 гектар ер майдони борлигини айтиб, ушбу ер майдонини 980.000 АҚШ долларига сотишини, келгусида ҳокимият идораларидаги танишлари орқали ушбу ер майдонларига коттеж қуриш учун ҳужжатларини расмийлаштириб беришини, ҳозирда олдиндан бўнак сифатида 98.000 АҚШ долларини талаб қилиб келаётганлигини баён қилиб, қонуний чора кўришликни сўраган.
Мазкур аризага асосан, шу куни Ўзбекистон Республикаси Бош Прокуратураси Ер ресурслари талон-тарож қилинишининг олдини олиш бошқармаси, Ўзбекистон Республикаси ИИВ ЖҚББ Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бошқармасининг Ер ресурслари талон-тарож қилинишига қарши курашиш бўлими ҳамда ДХХ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида, “И” ва “Ҳлар Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманида жойлашган “Дилнур” ошхонасида ариза муаллифидан талаб қилган 980.000 АҚШ долларидан бўнак сифатида 49.000 АҚШ долларини олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушландилар.
Мазкур ҳолат юзасидан, 2022 йил 6 май куни Тошкент вилояти прокуратураси томонидан фуқаролар “И” ва “Ҳларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 168-моддаси 4-қисми “а” банди ҳамда 28,211-моддаси 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, “И” ва “Ҳлар ЖПКнинг 221-моддаси тартибида ушланди. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Заместитель начальника Бостанлыкского районного дорожно-строительного управления задержан при незаконной продаже земли
6 мая нынешнего года в МВД с заявлением обратилась гражданка Э.Н. и сообщила, что в то время, когда она имела намерение приобрести землю, познакомилась с гражданами И. и Х., которые сказали, что их знакомый Д. хочет продать свою землю – 2,4 гектаров за 980 000 долларов США, уверив, что через своих знакомых в органах местной власти в будущем помогут оформить данную землю под строительство коттеджа, а сейчас необходимо внести 98 000 долларов США в качестве аванса. Учитывая вышеперечисленное, заявительница просила принять законные меры по факту.
На основании данного заявления в этот же день осуществлено оперативное мероприятие совместными усилиями сотрудников управления предотвращения хищений земельных ресурсов Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, отдела борьбы с хищениями земельных ресурсов Управления борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями ГУУР МВД республики, а также СГБ, в ходе которого граждане И. и Х. были задержаны с поличным в столовой «Дилнур» в Бостанлыкском районе в момент получения от заявительницы в качестве аванса 49 000 долларов США из общей требуемой суммы 980 000 долларов США.
По данному факту 6 мая этого года прокуратурой Ташкентской области в отношении граждан И. и Х. возбуждено уголовное дело по ст. 168, ч. 4, п. “а”, а также ст. 28,211, ч. 3 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, задержаны на основании статьи 221 УПК Республики Узбекистан. В настоящее время ведутся следственные действия.