Жорий йил 19-23 сентябрь кунлари Қарши шаҳридаги “Қўнгиртоғ” дала ўқув майдонида Республика миқёсида ўтказилган «Довюрак жангчи» интенсив синовлари якунланди. Қарши шаҳридаги 7533-сонли ҳарбий қисмда «Довюрак жангчи» интенсив синовлари якунига бағишланган тадбирни Ички ишлар вазирлиги Қоровул қўшинлари қўмондонининг биринчи ўринбосари полковник Убайдулла Джаббаров очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 10 декабрдаги «Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ҳарбий хизматчиларнинг жисмоний тайёргарлигини юқори даражада ташкил этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорига асосан, ўтказилган уч босқичли интенсив синовларда ҳарбий хизматчилар хавфсизлик чораларига қатъий амал қилган ҳолда жанговар руҳ, матонат ва шижоат билан топшириқларни бажаргани эътироф этилди.
«Довюрак жангчи» интенсив синовлари иштирокчилари комплекс куч машқлари, 30 км масофага пиёда юриш (марш-югуриш) ва ягона тўсиқлар йўлагида умумий назорат машқини ўқотар қуроллардан (автомат ёки тўппонча) амалий отиш машқини ва пичоқ улоқтириш машқи бўйича синовларни бажаришди.
Ички ишлар вазирлиги тизимида хизмат қилаётган ҳарбий хизматчиларнинг касбий ва жисмоний тайёргарлигини юқори даражага кўтаришга хизмат қилувчи тадбирда Қоровул қўшинларига қарашли 7533-7536-7551-7553-ҳарбий қисмлар ҳарбий хизматчилари майор Бекзод Аитов, катта лейтенант Жалолиддин Омонов, кичик сержантлар Сардор Хамдамов, Шерзодбек Йўлдошев, Адизжон Пулатов, 3-даражали сержант Заиджон Жиенбоев, оддий аскарлар Хурсанд Юлдошев, Муроджон Олтиев, Мухриддин Хўжамуродов юқори натижаларни қўлга киритиб, ҳамкасбларига ўрнак бўлишди.
Вазирлик Халқаро аэропортларда хавфсизликни таъминлаш қўшинларига қарашли 7251-7253-7255-7256-ҳарбий қисмлар ҳарбий хизматчилари майор Хамидулло Султонов, кичик сержантлар Темур Абдураимов, Жамол Нормуродов, Искандар Ҳазратов, Абдуқодир Хамроқулов, Турсунали Мелибоев, Шерзод Шаропов, Шерзод Тошмирзаевлар бор маҳорат ва тажрибаларини ишга солиб энг яхши натижаларни қайд этишди.
Соғлом рақобат руҳида ва юқори савияда ўтган тадбирда бор куч-ғайратларини намоён қилган ҳарбий хизматчиларнинг ютуқлари барча ҳамкасблари учун ибрат ва маҳорат мактаби бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Ҳарбий оркестр садолари остида синовларда муваффақиятли иштирок этиб, ютуқларни қўлга киритган ҳарбий хизматчилар эътироф этилди.

Завершены интенсивные испытания «Довюрак жангчи» («Мужественный воин»)
19-23-сентября на учебном полигоне “Кунгиртог” города Карши завершены интенсивные испытания «Довюрак жангчи» («Мужественный воин»), проведенные в масштабах республики. Открыл мероприятие, посвященное завершению интенсивных испытаний «Довюрак жангчи» в воинской части № 7533 в Карши, первый заместитель командующего Караульными войсками МВД полковник Убайдулла Джаббаров.
В трехэтапных интенсивных испытаниях, проведенных согласно постановлению Президента страны от 10 декабря 2021 года «О дополнительных мерах по организации физической подготовки военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан на высоком уровне», признано, что военнослужащие выполняли свои задачи с боевым настроем, отвагой и мужеством, строго соблюдая меры безопасности.
Участники интенсивных испытаний выполняли комплексную силовую тренировку, ходьбу на дистанцию 30 км (марш-бег) и общеконтрольное упражнение на одиночной полосе препятствий, практическую стрельбу из огнестрельного оружия (автомата или пистолета) и упражнение по метанию ножа. В мероприятии, служащем повышению профессиональной и физической подготовки военнослужащих, проходящих службу в системе МВД, военнослужащие в/ч 7533-7536-7551-7553, входящие в состав Караульных войск, – майор Бекзод Аитов, старший лейтенант Жалолиддин Омонов, младшие сержанты Сардор Хамдамов, Шерзодбек Йулдошев, Адизжон Пулатов, сержант III степени Заиджон Жиенбоев, рядовые Хурсанд Юлдошев, Муроджон Олтиев, Мухриддин Хужамуродов, показав высокие результаты, стали примером для сослуживцев.
Также показали хороший уровень подготовки и профессионализма военнослужащие в/ч 7251-7253-7255-7256 Войск по обеспечению безопасности на международных аэропортах министерства майор Хамидулло Султонов, младшие сержанты Темур Абдураимов, Жамол Нормуродов, Искандар Хазратов, Абдукодир Хамрокулов, Турсунали Мелибоев, Шерзод Шаропов, Шерзод Тошмирзаев.
Военнослужащие в/ч 7251-7253-7255-7256 Войск по обеспечению безопасности на международных аэропортах министерства майор Хамидулло Султонов, младшие сержанты Темур Абдураимов, Жамол Нормуродов, Искандар Хазратов, Абдукодир Хамрокулов, Турсунали Мелибоев, Шерзод Шаропов, Шерзод Тошмирзаев, используя все свои навыки и опыт, показали лучшие результаты.
Под звуки военного оркестра были отмечены военнослужащие, успешно участвовавшие в испытаниях и добившиеся отличных результатов.