Фейсбукда тарқалган онлайн казино рекламасига алданиб қолманг!
Интернет мониторинги давомида, жорий йилнинг 13 июлида «Фейсбук» ижтимоий тармоғида «Бизнес Узбеки» номли гуруҳда "отправлю любому эту сумму на пластик. Зачисление на счёт 31.000.000 сум" мазмунида хабар жойлаштирилганлиги аниқланди.
Ушбу хабарга 23 та «лайк» ва 1 та изоҳ қолдирилган, саҳифа яратувчиси ва фойдаланувчисини аниқлашнинг техник имконияти мавжуд эмас.
Ўрганиш давомида, мазкур хабар остида «Присоединяйтес!» номи билан мавжуд бўлган «Телеграм» мессенжеридаги «3аработок в Узбекистане 🇺🇿» каналига ўтилди.
Ушбу канал 10.03.2022 йилда яратилган, 3.847 нафар обуначиси бор, каналда 524 та фотосурат, 57 та видолавҳа, 150 та веб-манзил, 40 та аудио-хабар мавжуд, фақат админ (эгаси) рухсати билан кириш мумкин.
«Телеграм» мессенжеридаги «3аработок в Узбекистане» каналида 70 га яқин видео ва аудио файллар ўрганиб чиқилганида, хорижий давлатлар фуқароларининг Parimatch (Париматч) номли тотализатор ўйинини ўйнаб, катта миқдорда пул ютиб олганлиги тўғрисида, рус тилида сўзлаган интервьюлари жойлаштирилганлиги маълум бўлди.
Маълумот учун: «Пари-Матч» букмекерлик компанияси 2018 йилда Россия Федерациясида рўйхатдан ўтган, 2022 йил март ойидан унинг номи «Paribet» деб ўзгартирилган, унинг бир қанча сохта саҳифалари мавжуд бўлиб, улар орқали алдов йўллари билан фуқароларнинг маблағлари қўлга киритилмоқда.
Шунингдек «3аработок в Узбекистане 🇺🇿» номли каналда «Пари-Матч» букмекерлик компаниясининг сохта саҳифаларига йўналтирувчи ҳаволалар жойлаштирилган бўлиб, фойдаланувчилар уларга кирган вақтида тўғридан тўғри рўйхатдан ўтиш (ҳеч бир тасдиқлаш коди сўралмайди) имконияти яратилади.
Фойдаланувчиларни тотализатор ўйинларига янада қизиқтириш мақсадида, ушбу сохта ресурслар томонидан 2 млн. сўмдан 20 млн. сўмгача маблағлар ўйин иштирокчиларига «бонус» сифатида берилаётганлиги кўрсатилади.
Мазкур тотализатор ўйинининг сохта саҳифаси орқали ўйин ўйнаш учун фойдаланувчилар томонидан ўзбек сўмида Узкард ва Хумо тўлов тизимлари орқали ҳар бир ставкага энг камида 50 минг сўм пул маблағларини тўлаш мумкин бўлади. Ўйин орқали иштирокчиларга 20 млн. сўмдан 40 млн. сўмгача бўлган маблағларни осонгина ютиб олиш тўғрисида ёлғон эълонлар жойлаштириб борилади.
Тотализатор ўйинидаги ютуқлар фойдаланувчининг саҳифасида онлайн шаклда кўриниб туради, бироқ уларни банк картасига ўтказиб олиш сўралганда, тизим томонидан фойдаланувчи саҳифаси автоматик равишда блокланади ёки унга ютуқ сифатида кўрсатилган пулларни олиш имконияти чеклаб қўйилади.
Ўтказилган тезкор-техник тадбирлар натижасида, «Телеграм» мессенжеридаги «3аработок в Узбекистане 🇺🇿» канали администратори сифатида фотосурати ва исми кўрсатилган шахс 1994 йил Тошкент вилоятида туғилган, Тошкент шаҳри Сергели туманида яшовчи П.Е. эканлиги, аслида эса унинг ушбу ноқонуний каналга алоқаси йўқлиги, 2022 йил 11 майдан буён Сеул (Ж.Корея) давлатида эканлиги, мазкур телеграм канали эса, Украина давлати ҳудудидан туриб бошқарилаётганлиги аниқланди.
Юқоридагилардан кўринадики, Интернетдаги ижтимоий тармоқларда тарқалаётган осон пул топиш билан боғлиқ реклама ва хабарлар фирибгарлар томонидан хорижий давлатлардан туриб тарқатилмоқда ва бу орқали ишонувчан фуқароларни пул маблағларини алдов йўли билан қўлга киритишга уринмоқдалар.
Ҳурматли фуқаролар осон бойлик орттириш мақсадида, фирибгарларнинг тузоғига тушманг, фейсбук ёки бошқа ижтимоий тармоқлар орқали келган ҳар қандай манфаат берувчи хабарлардан эҳтиёт бўлинг, ўзингизни асранг!

Не ведитесь на рекламу онлайн-казино на Facebook!
В ходе интернет-мониторинга установлено, что 13 июля этого года в группе Facebook «Бизнес Узбеки» было размещено сообщение следующего содержания: «Отправлю любую эту сумму на пластик. Зачисление на счет 31 000 000 сум».
К этому сообщению было 23 лайка и 1 комментарий, нет технической возможности идентифицировать создателя и пользователя страницы.
В ходе изучений перешли на канал «3аработок в Узбекистане 🇺🇿» в мессенджере «Telegram», доступный под названием "Присоединяйтесь!"
Этот канал был создан 10.03.2022 года, у него 3847 подписчиков, на канале 524 фото, 57 видео, 150 веб-адресов, 40 аудиосообщений, доступ только с разрешения администратора (владельца).
Когда было изучено около 70 видео- и аудиофайлов на канале «3аработок в Узбекистане 🇺🇿» в мессенджере «Telegram», стало известно, что были размещены русскоязычные интервью граждан иностранных государств о выигрыше крупных денежных сумм, играя в тотализатор Parimatch.
Для справки: "Пари-Матч" букмекерская компания. Зарегистрирована в Российской Федерации в 2018 г., с марта 2022 г. переименована в “Paribet”, имеет несколько фейковых страниц, через которые обманным путем выводятся средства граждан. Также на канале «3аработок в Узбекистане 🇺🇿» есть ссылки на фейковые страницы букмекерской компании «Пари-Матч», что позволяет пользователям регистрироваться напрямую (код подтверждения не запрашивается) при входе на них.
Для того, чтобы повысить интерес пользователей к играм на тотализаторе, этими фейковыми ресурсами указано, что от 2 до 20 млн выдаются участникам в качестве бонуса.
Чтобы сыграть в игру через фейковую страницу этого тотализатора, пользователи смогут заплатить не менее 50 000 сумов за ставку через платежные системы «Узкард» и «Хумо» в узбекских сумах. Через игру для участников размещаются ложные объявления о легком отыгрыше денежных средств от 20 до 40 млн сумов.
Выигрыши в игре Тотализатор видны онлайн на странице пользователя, но, когда просят перевести их на банковскую карту, система автоматически блокирует страницу пользователя или ограничивает возможность получения денег, указанных в качестве выигрыша.
В результате оперативно-технических мероприятий установлено, что лицо, чье имя и фото выставлено в качестве администратора канала «3аработок в Узбекистане 🇺🇿” в мессенджере «Телеграм», является жителем Сергелийского района Ташкента П.Е., 1994 года рождения, на самом деле он не имеет никакого отношения к этому нелегальному каналу, находится в Сеуле (Южная Корея) с 11 мая 2022 года, этот телеграм-канал управляется с территории Украины.
Из вышеизложенного видно, что реклама и сообщения, связанные с заработком легких денег в социальных сетях в Интернете, распространяются мошенниками из зарубежных стран и они посредством этого пытаются получить деньги от доверчивых граждан путем обмана.
Уважаемые граждане, нацелившись на то, чтобы легко разбогатеть, не попадайтесь в ловушку мошенников, остерегайтесь любых сообщений, которые приходят через Facebook или другие социальные сети, и таят в себе какую-то заинтересованность, берегите себя!