Фирибгар Корея давлатига ишга жўнатаман деб алдаб кетди
2021 йил 1 октябрь куни, Андижон вилояти Балиқчи туманида яшовчи, 1989 йилда ва 1967 йилда туғилган фуқаролар ариза билан мурожаат қилиб, 2018 йил ёз ойларида, Чортоқ туманида яшовчи, Наманган шаҳридаги МЧЖ раҳбари, 1978 йилда туғилган фуқаро уларни ишончига кириб, Корея давлатига ишга жўнатишини, у ерда иш билан таъминлашини айтиб, алдаб, фуқаролардан 5.050 АҚШ ва 5.300 АҚШ долларини олиб, ўзининг шахсий эҳтиёжлари учун ишлатиб юборганлигини маълум қилиб, чора кўришни сўраган.
Бундан ташқари, фуқаро ўзининг жиноий ҳаракатларини такроран давом эттириб, 2018 йил ёз ойларида, Наманган шаҳрида яшовчи, 1982 йилда туғилган фуқарони ишончига кириб, Корея давлатига ишга жўнатишини айтиб, алдаб, 56.000.000 сўм пул ва 70 АҚШ долларини олиб, ўзининг шахсий эҳтиёжи учун ишлатиб юборганлиги аниқланган.
Ушбу ҳолат бўйича Наманган шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги ТБ томонидан 2021 йил 4 октябрь куни Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.

Мошенник обманул, сказав, что отправит на работу в Корею
1 октября текущего года 32-х и 54-летний жители Балыкчинского района Андижанской области обратились в ОВД. В своих заявлениях они просили принять законные меры в отношении 43-летнего руководителя ООО в городе Наманган, проживающего в Чартакском районе, который летом 2018 года, войдя в их доверие, сказал, что отправит их в Корею и обеспечит их там работой. Обманным путем он взял у одного 5.050, а у другого 5.300 долларов США, которые присвоил себе и потратил на свои нужды. В связи с этим заявители просили принять в отношении него законные меры.
Кроме того, данный гражданин продолжил свои преступные деяния. Летом 2018 года он также, войдя в доверие 39-летнего жителя города Наманган, пообещал отправить его на работу в Корею, за что обманным путем взял у него 56 млн. сумов и 70 долларов США. Эти деньги он также потратил на свои нужды.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Наманган 4 октября этого года было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.