Фожиадан сохта хайрия акцияси уюштириб, 11 млн сўмни ўзлаштирган йигит аниқланди
Олиб борилган текширув ҳаракатлари давомида, Навоий вилоятида яшовчи фуқаро Р.Г. 2021 йил 14 апрель куни “Телеграм”да жияни 2019 й.т. Х.И.нинг оғир даражада куйганлиги сабабли унга моддий ёрдам гуруҳини очиб, ушбу гуруҳга ўзининг телефон рақами, банк пластик карта рақами ва жиянининг куйган ҳолатда тасвирга олинган видеолавҳаларни жойлаштирган.
27 апрель куни номаълум шахс томонидан ушбу видеолавҳалар “Телеграм” дан кўчириб олиниб, ўзганинг мулкини алдаш, ишончни суиистеъмол қилиш йўли билан қўлга киритиш мақсадида бошқа банк пластик карта рақами ва телефон рақамини қўйиб халқдан ёрдам сўраб “Телеграм”нинг бир қатор гуруҳларида жойлаштирган сохта хайрия эълонлари аниқланди.
Олинган тезкор маълумотлар натижасида, май ойида Жиззах вилояти, Пахтакор тумани ҳудудида ИИВ Киберхавфсизлик маркази ходимлари томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, мазкур ноқонуний ҳаракатни Пахтакор туманида яшовчи 2002 й.т. фуқаро М.Р. содир этганлиги аниқланиб, бир дона банк пластик картаси ва смартфони ашёвий далил тариқасида тегишли тартибда ҳужжатлаштириб олинган.
Ушбу шахс “Телеграм” даги бир қатор гуруҳларда видеолавҳаларни тарқатиш орқали фуқаролардан сохта хайрия эълони остида кўрсатган банк пластик картасига жами бўлиб 11.000.000 сўмга яқин пул маблағларини тушириб, ушбу пулларни ўзининг эҳтиёжи учун ишлатиб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан фуқаро М.Р.га нисбатан Пахтакор тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Установлен молодой человек, организовавший лжеблаготворительную акцию и присвоивший 11 миллионов сумов
В ходе расследования установлено, что житель Навоийской области Р.Г., 14 апреля 2021 года в Telegram открыл группу по оказанию материальной поддержки своему племяннику Х.И., 2019 года рождения, по причине того, что он получил ожоги тяжкой степени. В группе разместил номер своего телефона и банковской пластиковой карты, а также видеосъемку племянника с ожогами.
27 апреля неизвестным были скопированы данные видеоматериалы с Telegram, фальшивые объявления о благотворительности, размещенные в ряде групп Telegram, с просьбой о помощи у населения путем указания номера пластиковой карты и номера телефона другого банка для получения денег путем мошенничества и злоупотребления доверием.
По оперативной информации, полученной в мае в результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Центра кибербезопасности МВД в Пахтакорском районе Джизакской области, установлено, что данное противоправное деяние совершил житель Пахтакорского района М.Р., 2002 года рождения, банковская пластиковая карта и смартфон были должным образом задокументированы в качестве вещественных доказательств.
Распространяя видео в нескольких группах в Telegram, человек положил на банковскую пластиковую карту, которую показал гражданам под ложным объявлением о благотворительности, в общей сложности около 11 миллионов сумов, и использовал эти деньги для собственных нужд.
По данному факту в отношении М.Р. следственным отделением при ОВД Пахтакорского района возбуждено уголовное дело пунктом “в” части 2 статьи 168 Уголовного кодекса, ведется предварительное следствие.