Фуқарони ИИВ Академиясига ўқишга олиб киришни ваъда қилиб, 1000 АҚШ доллари олган аёл қўлга тушди
Фарғона шаҳар. 19 май куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ ШХББ Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ҳамда ИИВ ШХХБ ЖИЭД ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тадбир давомида, 1980 й.т. М.Р исмли аёл муқаддам фирибгарлик жинояти содир этганлиги учун жазо ўтаб келаётганлигига қарамасдан Юксалиш кўчасида фуқаро Ғ.Х.ни 5.000 АҚШ доллари эвазига Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академиясига ўқишга олиб кириб қўйишини ваъда қилиб, фирибгарлик йўли билан олдиндан келишилган пуллардан 1.000 АҚШ долларини олаётган вақтида тадбир иштирокчилари томонидан далилий ашёлар билан қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Фарғона шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми «б» банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Юқорида кўрсатилган жиноятни содир этган шахс саккиз йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

Задержаны лица, потребовавшие 1 000 долларов США за изменение имени и фамилии гражданина
10 марта гражданин обратился в правоохранительные органы и заявил, что в то время, когда в начале февраля этого года с целью изменить фамилию и имя дочери, которую намеревался отправить в США, его знакомый З.Д., занимающийся адвокатской деятельностью, сказал, что его коллега О. поможет в решении данного вопроса. Затем в середине февраля заявитель посетил офис О., расположенный в городе Самарканде. Он передал О. свидетельство о рождении дочери, З.Д. обещал уладить с О. дело по изменению фамилии и имени девочки без согласия отца вместе с другим знакомым, взамен на 1 000 долларов США. Заявитель просил принять меры в отношении лиц, требующих деньги.
На основании данного заявления 10 марта в ходе совместного мероприятия сотрудников отдела борьбы с коррупцией и экономическими преступлениями УУР СУР УВД Самаркандской области и областного подразделения СГБ З.Д. и О. задержаны в момент получения путем мошенничества 1 000 долларов США от заявителя.
По данному факту следственным управлением при УВД Самаркандской области ведутся доследственные проверки.