Ғаллачиликда бозор механизмларини жорий қилиш давом эттирилади
Президент Шавкат Мирзиёев 11 май куни ғаллачиликдаги ислоҳотларнинг муҳим босқичига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Сўнгги вақтда жаҳон бозорларида озиқ-овқат нархлари кун сайин юқори суръатлар билан ўсмоқда. Халқаро биржаларда 1 тонна буғдой нархи 400 долларга кўтарилди ва йил бошига нисбатан нархлар 30 фоизга ошди.
Нарх-наво барқарорлигига эришиш учун биринчи навбатда ғаллачиликда бозор механизмларини тўлиқ жорий этиш зарурати туғилмоқда. Шу муносабат билан йиғилишда фермерлар манфаатдорлигини таъминлаш, ҳосилдорликни ошириш орқали бозорда таклифни кўпайтириш маслалари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда ҳудудларда қуввати қарийб 3 миллион тонна бўлган 160 дан ортиқ йирик хусусий дон корхоналари иш бошлади. Ўтган йили республика бўйича қарийб 3,5 миллион тонна ун ишлаб чиқарилган бўлиб, шундан 54 фоизи хусусий дон корхоналари ҳиссасига тўғри келади.
Йиғилишда “Ўздонмаҳсулот” компанияси таркибидаги 43 та дон корхоналари янги бозор шароитларида самарали ишлашга тайёр эмаслиги, ишлаб чиқариш қувватларидан самарали фойдаланилмаётгани, шунингдек давлат дон корхоналарида талон-торож қилиш ҳолатларига ҳалигача барҳам берилмаганлиги танқид қилинди.
Давлат дон корхоналаридаги айни пайтдаги эскича тизим дон етиштирувчига ҳам, қайта ишловчи корхоналарга ҳам манфаат бермаётгани қайд этилди. Ўзбекистон халқи, фермер-деҳқонлар анчадан буён кутган дон етиштиришда давлат буюртмасини босқичма-босқич бекор қилиш ва ҳақиқий ғалла бозорини яратиш борасида муҳим қадам ташлашнинг фурсати етганлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари барча зарур ташкилий ишлар ҳал қилинган ҳолда, 1 июндан бошлаб, ғаллани давлат томонидан сотиб олиш ва сотишда бозор нархларига ўтилишини маълум қилди.
Фермер ва кластерлар ўзи етиштирган ғаллани биржа савдоларига олиб чиқиши учун давлат томонидан барча имкониятлар яратилади. Давлат ресурслари учун сотиб олинадиган 1 тонна буғдой нархи ўтган йилдаги 1 миллион 550 минг сўмдан жорий йил ҳосили учун 3 миллион сўмга, яъни 2 бараварга оширилади.
Қишлоқ хўжалиги жамғармаси харид қилган 1 миллион 783 минг тонна буғдой эҳтиёжга қараб биржага чиқаради. Бунда фермерларга июль-август ойларида биржада шаклланган ўртача нархлардан келиб чиқиб, ўрт́адаги ижобий фарқ ҳам тўлаб берилади. Бунинг учун жорий йилда давлатдан 6 триллион сўмдан зиёд маблағ ажратилади.
Бундан ташқари, фермерлар ихтиёрида қоладиган буғдойдан 500 минг тоннаси дон корхоналарида вақтинча сақлаш учун қабул қилинади ва 1 июлдан бошлаб, илк бора фермер ва кластерларнинг ўзлари биржа савдоларига бозор нархида чиқаради. Бунда 500 минг тонна буғдойнинг дон корхоналарида вақтинча сақлаш харажатлари давлат томонидан қоплаб берилади. Шунингдек, фермерлар 2022 йил буғдой ҳосили учун биржа тўловларидан озод қилинади.
Давлат раҳбари буғдой етиштирувчи фермер ва кластерларни биржадан рўйхатдан ўтказиш ва брокерларни бириктириб, ўқитишни ташкил қилиш бўйича мутасаддиларга топшириқ берди.
Жорий йил жами ғалла ҳосили учун 7,6 триллион сўм ажратилмоқда. Янги тизимни тўлақонли, адолатли ва очиқ-ошкора ишлаши, ҳар бир сўм фермер ва кластерга ўз вақтида, тўлиқ етиб бориши, нарх-навони ўсиши ва тақчилликни олдини олиш бўйича “кунбай” назорат тизими жорий қилинади.
- Буғдойнинг ҳақиқий эгаси, бу – фермер ва кластерлар, деди давлат раҳбари. - Бундан буён, туманда режа бажарилмаяпти, чорва, парранда
ёки балиқчиликка озуқа-ем керак, деган важлар билан фермерлар ғалласини олиб қўйиш қатъиян тақиқланади. Биржа орқали сотилган буғдойга ҳудудлараро чеклов қўйилмайди, - деди давлатимиз раҳбари.
“Ўздонмаҳсулот” корхоналари ва хусусий корхоналарни айланма маблағ учун 800 миллиард сўм миқдорида кредит ресурслари ажратилади.
Президент замонавий, ихчам, энерготежамкор ун ишлаб чиқариш корхоналарини кўпайтириш, ғалла майдонларини кенгайтириш ва ҳосилдорликни ошириш, чекка ва олис қишлоқларга ун ва ун маҳсулотларини етказиб бериш бўйича транспорт харажатларини қоплаб бериш бўйича кўрсатмалар берди. Вилоят ҳокимлари ун ва ун маҳсулотларини республиканинг бошқа ҳудудларидан ва четдан олиб келиб, бозорда маҳсулот тақчиллигига йўл қўймаслик ва нархлар барқарорлигини таъминлашга шахсан масъул ва жавобгар эканлиги қайд этилди.
Дон корхоналарини хусусийлаштириш ишлари ҳам жадаллаштирилади. Мутасаддиларга 1 августга қадар 20 та дон корхонасидаги давлат улушини савдога чиқариш топшириғи берилди.
Йиғилиш кун тартибидан фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш масалалари ҳам ўрин олди.
Жорий йилнинг март-май ойларида кучли ёғингарчилик оқибатида Бухоро, Жиззах, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё ва Тошкент вилоятларида 15 га яқин йирик сел ва кўчкилар содир бўлди. Оқибатда 9 нафар инсон ҳалок бўлди. 245 та хонадон, 19 та кўприк зарар кўрди, 450 дан ортиқ бош чорва моллари нобуд бўлди.
Бунга сел ва кўчки хавфи юқори ҳудудларда йиллар давомида бетартиб қурилишлар қилингани, пала-партиш суғорилгани ҳам сабаб бўлаётгани қайд этилди.
Президентимиз мутасаддиларга тоғ дарёлари ва сойлари, сел йўллари жойлашган ҳудудларда туну-кун ишлайдиган штаблар ташкил этиш ва қутқарув отрядларини кўпайтириш, дарё қирғоқлари, сув омборлари, селга қарши иншоотларнинг фавқулодда вазиятларга шайлик ҳолатини ўрганиб, уларни мустаҳкамлаш ҳамда хавфли ҳудудларда яшаётган хонадонларни хавфсиз ҳудудларга доимий кўчириш чораларини кўриш бўйича топшириқлар берди.

Внедрение рыночных механизмов в зерновую отрасль будет продолжено
В последнее время цены на продукты питания на мировых рынках растут быстрыми темпами. Цены на 1 тонну пшеницы на международных биржах превысили 400 долларов, показав 30-процентный рост с начала года.
Для достижения стабильности цен назрела необходимость во внедрении рыночных механизмов в зерновой отрасли. В связи с этим на совещании обсуждены вопросы увеличения предложения на рынке за счет обеспечения заинтересованности фермеров, повышения урожайности.
В последние годы в регионах введено в строй более 160 крупных частных предприятий хлебопродуктов мощностью около 3 миллионов тонн. В прошлом году в стране было произведено около 3,5 миллиона тонн муки, из которых 54 процента приходится на долю частных зерновых предприятий.
На совещании подвергнута критике неспособность 43 зерновых предприятий компании «Уздонмахсулот» эффективно работать в новых рыночных условиях. Отмечены неэффективное использование производственных мощностей, а также наблюдающиеся до сих пор случаи хищения на государственных зерновых предприятиях.
Подчеркнуто, что существующая старая система работы государственных зерновых предприятий не приносит пользы ни производителям зерна, ни перерабатывающим предприятиям. Отмечалось, что настало время сделать следующий важный шаг к долгожданному народом и фермерами Узбекистана решению - постепенной отмене государственного заказа на заготовку и созданию реального рынка зерна.
Глава государства сообщил, что с 1 июня, после завершения всех необходимых организационных работ, будет совершен переход к рыночным ценам при закупке государством и реализации зерна.
Государство создаст все условия фермерам и кластерам для выставления ими своего зерна на биржу. Цена 1 тонны пшеницы, закупаемой для государственных нужд, будет увеличена с прошлогодних 1 миллиона 550 тысяч сумов до 3 миллионов сумов на урожай этого года.
1 миллион 783 тысячи тонн пшеницы, закупленной Фондом сельского хозяйства, будут выставлены на биржу исходя из потребности. При этом фермерам, исходя из средних цен, сформировавшихся на бирже в июле-августе, будет выплачена положительная разница. В этом году на эти цели государство выделит более 6 триллионов сумов.
Кроме того, 500 тысяч тонн пшеницы, которая останется в распоряжении фермеров, будут приняты на временное хранение предприятий хлебопродуктов, и с 1 июля фермеры и кластеры впервые смогут самостоятельно выставлять ее на продажу по рыночным ценам. При этом государство покроет расходы на временное хранение указанных 500 тысяч тонн пшеницы. Фермеры также будут освобождены от биржевых платежей за урожай пшеницы 2022 года.
Глава государства поручил ответственным лицам организовать регистрацию на бирже фермеров и кластеров, заготавливающих зерно, закрепить за ними брокеров и обучить биржевым торгам.
На урожай зерно нынешнего года выделяется 7,6 триллиона сумов. Для того, чтобы новый порядок работал полноценно, справедливо и прозрачно, каждый сум своевременно и в полной мере доходил до фермеров и кластеров, а также для недопущения роста цен и дефицита продукции будет внедрена система ежедневного контроля.
- Настоящими хозяевами зерна являются фермеры и кластеры, — сказал глава государства. - Отныне строго запрещено изымать зерно у фермеров под предлогом невыполнения плана в районе, необходимости корма для животноводства, птицеводства и рыбоводства. Никаких ограничений на перемещение зерна, реализуемую через биржу, не будет, - сказал глава государства.
На пополнение оборотных средств «Уздонмахсулот» и частных предприятий будет выделены кредитные ресурсы в размере 800 миллиардов сумов.
Президент поручил увеличить количество современных, компактных, энергоэффективных мукомольных предприятий, расширить площади для выращивания зерна и повысить их урожайность, внедрить систему компенсации транспортных расходов на доставку муки и мучных изделий в отдаленные села. Хокимам областей указано на их персональную ответственность за недопущение дефицита на рынке и обеспечение ценовой стабильности путем ввоза муки и мучных изделий из других регионов страны и из-за рубежа.
Ускорится и приватизация предприятий хлебопродуктов. Ответственным лицам поручено до 1 августа продать принадлежащие государству доли в 20 зерновых предприятиях.
В повестку дня совещания были включены и вопросы предотвращения чрезвычайных ситуаций.
В марте-мае текущего года из-за сильных дождей в Бухарской, Джизакской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях произошло около 15 крупных наводнений и оползней. В результате погибли 9 человек. Повреждено 245 домов, 19 мостов, погибло более 450 голов скота.
Отмечалось, что это связано также с тем, что на участках с высоким риском паводков и оползней годами велось хаотичное строительство, а также беспорядочное орошение.
Президент дал ответственным лицам поручения по созданию круглосуточные штабов и увеличению количества спасательных отрядов в местах протекания горных рек и ручьев, изучению состояния готовности берегов рек, водохранилищ и противопаводковых сооружений к чрезвычайным ситуациям, переселению жителей из зон риска в безопасные районы.