“Галлюцинация” оқибатида ўғрилик содир қилинди
2021 йилнинг 02 май куни соат 02:30 ларда номаълум шахс Андижон шаҳри Бобуршоҳ кўчасида жойлашган авиакасса биносига дераза орқали кириб, бинодаги темир сейф ичидан жамиятга тегишли 92 221 000 сўм пулларни ўғирлаб ҳодиса жойидан яширинган.
Олиб борилган тезкор қидирув ҳаракатлари давомида, ушбу жиноятни автомашина устаси 25 ёшли Х.Одилбек содир этганлиги аниқланиб, ундан 36 600 000 сўм пуллар ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Андижон шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Х.Одилбекка нисбатан Жиноят кодексининг 169-моддаси 3-қисми “в” банди (Ўғрилик) билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.
Тергов ҳаракатлари давомида, Х.Одилбек ўз кўрсатувида галлюцинацияга олиб келувчи таблеткалар таъсири остида ушбу жиноятни содир қилганлигини маълум қилган.

В результате «галлюцинации» совершена кража
2 мая 2021 года в 02:30 часов неизвестный проник через окно в здание авиакассы, расположенной на улице Бобуршох города Андижан, и похитил из сейфа денежные средства в размере 92.221.000 сумов, принадлежащие гражданам, после чего скрылся с места преступления.
В ходе проведенных оперативно-розыскных действий, установлено, что данное преступление совершил 25-летний Одилбек Х., работающий автомастером. У него в качестве вещественных доказательств было изъято 36.600.000 сумов.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД по городу Андижан в отношении Одилбека Х. возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе следственных действий, Одилбек Х. пояснил, что совершил данное преступление под воздействием таблеток, приводящих к галлюцинациям.
В настоящее время у Одилбека Х. взята кровь для проведения анализа и назначены соответствующие экспертизы.