Ҳайдовчилик гувоҳномаси олиб бермоқчи бўлган жиноий гуруҳ фош этилди
Когон тумани Беклар маҳалласида яшовчи 1997 йилда туғилган А.Ш. бир фуқарони ҳайдовчилик гувоҳномаси олиш учун бўладиган имтиҳондан ваколатли танишлари орқали ўтказиш эвазига фирибгарлик йўли билан 400 АҚШ доллари талаб қилади.
2023 йил 9 январь куни соат 17:20 ларда Бухоро вилояти ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда А.Ш. Бухоро шаҳар Абдухолиқ Ғиждувоний кўчасидан ўтувчи йўл ёқасида «Matiz» русумли автомашина салонида талаб қилинган пулларни олган вақтида, ашёвий далиллар билан ушланган.
А.Ш. билан ўтказилган тезкор суриштирув ҳаракатлари давомида унинг воситачи ким эканлиги аниқланиб, тадбир давом эттирилганда, гумонланувчи А.Ш. шу куни соат 22:30 ларда Когон тумани Хўжа Якшаба маҳалласида жойлашган касб ҳунар мактаби олдида, "имтиҳон операцияси" ни бажарувчиси 1997 йилда туғилган Ҳ.А. га 400 АҚШ долларини берган вақтда, Ҳ.А. ҳам қўлга олинди.
Ҳ.А. ҳам ўзининг воситачи эканлигини, "бажарувчи" бошқа шахс эканлигини билдирганлиги сабабли тезкор тадбир яна давом эттирилади.
Бу сафар гумонланувчи Ҳ.А. Бухоро шаҳридаги “Китоблар олами” савдо мажмуаси автотураргоҳида жиноий шериги Когон туманида яшовчи 1996 йилда туғилган Ш.Ж. га ўша фуқарони ҳайдовчилик гувоҳномаси олиш учун бўладиган тест синовларидан ўтказиб бериш эвазига 400 АҚШ долларини берган вақтда Ш.Ж. ҳам жиноят устида қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан жиноий гуруҳнинг аъзолари А.Ш., Ҳ.А. ва Ш.Ж. ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖК нинг 168-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Разоблачена преступная группа, обещавшая помощь в получении водительских прав
26-летний житель махалли «Беклар» Каганского района А.Ш. потребовал у гражданина 400 долларов США взамен на помощь через своих знакомых в проходе экзамена для получения водительских прав.
9 января текущего года приблизительно в 17:20 в ходе оперативного мероприятия, проведенного правоохранительными органами, на обочине дороги, пролегающей по улице Абдухалик Гиждувани города Бухара, А.Ш. был задержан в своем автомобиле «Матиз» с вещественными доказательствами при получении требуемых денег.
Оперативное мероприятие с А.Ш. было продолжено. Установлен посредник. Этим же днем приблизительно в 22:30 возле профессиональной школы, расположенной в махалле «Хужа Якшанба» Каганского района, был задержан 26-летний исполнитель «экзаменационной операции» Х.А. при получении 400 долларов США.
В связи с тем, что Х.А. в своих показаниях пояснил, что он является посредником, а исполнителем другой человек, оперативное мероприятие было продолжено.
На этот раз на автостоянке торгового центра «Китоблар олами» города Бухара на преступлении был пойман 27-летний Ш.Ж., проживающий в Каганском районе, который являлся преступным сообщником подозреваемого Н.А., при получении 400 долларов США взамен на проведение данного гражданина через тест для получения водительского удостоверения.
По данному факту в отношении членов преступной группы А.Ш., Х.А. и Ш.Ж. возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, проводится предварительное следствие.