Ҳуқуқни муҳофаза қилиш йўналишидаги халқаро ҳамкорлик ривожланмоқда
Бугун мамлакатимизга Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири генерал-лейтенант Пўлат Бобожоновнинг таклифига биноан, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш, тизимларда амалга оширилаётган ислоҳотлар билан яқиндан танишиш ва тажриба алмашиш мақсадида Туркия Республикаси Ички ишлар вазири Сулаймон Сойлу (Süleyman Soylu) бошчилигидаги делегация ташриф буюрди.
Ташриф давомида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигида икки давлат ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари раҳбарлари иштирокида расмий учрашув бўлиб ўтди.
Тадбир давомида томонлар уюшган жиноятчилик, терроризм ва экстремизм, одам савдоси ва ноқонуний миграцияга қарши курашиш ҳамда ушбу соҳада ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Шу билан бирга икки давлатнинг соҳавий таълим муассасалари ўртасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш, тажриба алмашиш ва ходимларнинг малакасини ошириш соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва истиқболдаги режалар белгиланди. Бу ўринда, Ўзбекистон ички ишлар органлари ходимларини қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил этиш, хусусан, кибержиноятчиликка қарши курашиш ҳамда криминалистикага оид мутахассисларни тайёрлашда турк тажрибасининг ютуқларидан фойдаланиш мақсадга мувофиқлиги таъкидлаб ўтилди.
Тадбир жараёнида, вазирликлар ўртасида халқаро шартнома ва ҳужжатларнинг амалга оширилиши юзасидан олиб борилаётган ишлар, жумладан имзоланган икки томонлама битимларнинг кучга кириши учун зарур бўлган ички давлат процедураларини тезлаштириш масаласи ҳам кўтарилди.
Ташриф жараёнида турк делегацияси томонидан Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси ҳамда ИИВ Транспортда хавфсизликни таъминлаш бош бошқармаси Ситуацион маркази фаолияти билан яқиндан танишиш режалаштирилган.
Шунингдек, турк ҳамкорлар Хоразм вилоятига ташрифларини давом эттириб, у ерда тарихий объектларда хавфсиз туризмни таъминлаш, бу борада ўзбек ҳамкорларининг фаолияти ва турк тажрибаси бўйича фикр алмашишини мақсад қилганлар.

28 июля 2022 г. 2348
Сегодня по приглашению министра внутренних дел Республики Узбекистан генерал-лейтенанта Пулата Бобожонова с целью укрепления взаимовыгодного сотрудничества, ознакомления с осуществляемыми реформами в системе и обмена опытом нашу страну посетила делегация во главе с министром внутренних дел Турецкой Республики Сулейманом Сойлу (Süleyman Soylu).
В ходе визита в Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан состоялась официальная встреча с участием руководителей правоохранительных органов двух государств.
Во время мероприятия стороны обсудили вопросы борьбы с организованной преступностью, терроризмом и экстремизмом, торговлей людьми и незаконной миграцией, а также развитие сотрудничества в этих сферах.
Вместе с тем, акцентировано внимание на проводимой работе в области развития сотрудничества, обмена опытом и повышения квалификации между отраслевыми образовательными учреждениями двух государств и перспективные планы. Было отмечено, что целесообразно использовать достижения турецкого опыта в организации переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Узбекистана, в частности, специалистов по борьбе с киберпреступностью и криминалистике.
В ходе мероприятия был поднят вопрос ускорения внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу подписанных двусторонних соглашений, а также обсуждена работа, проводимая между министерствами по реализации международных договоров и документов.
Во время визита турецкая делегация планирует ознакомиться с деятельностью Главного управления внутренних дел города Ташкента и Ситуационного центра Главного управления обеспечения безопасности на транспорте МВД.
Кроме этого, будет осуществлён визит в Хорезмскую область, где состоится обмен мнениями по обеспечению безопасного туризма на исторических объектах города Хивы, изучена деятельность узбекских партнеров в этом направлении и турецкий опыт.