Ички ишлар органи ходимлари учун янги веб-саҳифа яратилди
Статистик маълумотларга кўра, жаҳон миқёсида китобларни электрон тарзда мутолаа қилишга бўлган эҳтиёж йилдан-йилга ошиб бораяпти. Бунга электрон адабиётларнинг ҳар жиҳатдан қулайлиги сабаб бўлмоқда.
Яқинда Ички ишлар вазирлиги академиясининг IT мутахассислари томонидан “kitoblar.akadmvd.uz” веб-саҳифаси яратилди. Тизим ходимлари ўртасида китобхонлик маданиятини юксалтириш, уларнинг интеллектуал салоҳияти ва маънавий дунёқарашини кенгайтириш мақсадида ишлаб чиқилган замонавий дастур бир қатор афзалликларга эга.
“Kitoblar.akadmvd.uz” беш саҳифадан иборат. Ўзбек ва жаҳон адабиёти саҳифаларида ички ишлар органи ходимлари учун тавсия этилган китобларни мутолаа қилиш мумкин. Қўшимча қулайлик яратиш мақсадида ушбу адабиётларни тинглаш ва QR-код орқали кўчириб олиш имконияти яратилган. Яна бир афзаллиги шундаки, веб-саҳифага таълим муассасаси профессор-ўқитувчилари томонидан тайёрланган адабиётлар ҳам жойлаштирилган. Ҳаволалар саҳифасида эса илмий фаолият билан шуғулланаётган тадқиқотчилар маҳаллий ва халқаро илмий электрон кутубхоналар ҳамда таълим порталлари хизматларидан фойдалана олади.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, “Kitoblar.akadmvd.uz” веб-саҳифаси биринчи навбатда ортиқча вақтни тежайди. Дастур ёрдамида исталган фойдаланувчи зарур китобни осонгина топиши ва қулай шароитда мутолаа қилиши мумкин. Айни жиҳатлардан келиб чиқиб, дастурни янада такомиллаштириш устида ишлар давом эттирилмоқда. Келгусида ҳуқуқшунослик соҳасига оид илмий тадқиқот ва рисолаларнинг электрон базасидан фойдаланишни йўлга қўйиш, энг фаол китобхонларни мониторинг қилиб бориш орқали электрон дастур имкониятларини янада ошириш кўзда тутилган.
Мухтасар қилиб айтганда, янги веб-саҳифа ички ишлар органлари ходимлари билан амалга оширилаётган маънавий-маърифий ишларни самарали ташкил этишга, шахсий таркибнинг маънавий-ахлоқий фазилатларини юксалтиришга хизмат қилади.

Создана новая веб-страница для сотрудников ОВД
По статистике, потребность в электронном чтении книг во всем мире увеличивается с каждым годом. Это связано с удобством электронной литературы во всех аспектах.
Недавно IT-специалисты Академии МВД создали веб-страницу “kitoblar.akadmvd.uz”. Современная программа, разработанная в целях повышения культуры чтения у сотрудников системы, расширения их интеллектуального потенциала и духовного кругозора, имеет ряд преимуществ.
“Kitoblar.akadmvd.uz” состоит из пяти частей. На страницах узбекской и мировой литературы можно прочитать рекомендуемые книги для сотрудников органов внутренних дел. Для создания дополнительного удобства можно слушать эту литературу и загружать ее с помощью QR-кода. Еще одним преимуществом является то, что веб-страница также содержит литературу, подготовленную профессорами и преподавателями образовательного учреждения. На странице ссылок исследователи, занимающиеся научной деятельностью, могут воспользоваться услугами местных и международных научных электронных библиотек, и образовательных порталов.
Специалисты отмечают, что сайт “Kitoblar.akadmvd.uz” экономит много времени. С помощью программы любой пользователь может легко найти нужную книгу и читать в комфортных условиях. Исходя из этих аспектов, продолжается дальнейшее совершенствование программы. В дальнейшем планируется наладить использование электронной базы научных исследований и трактатов в области юриспруденции, еще больше увеличить возможности электронной программы путем мониторинга наиболее активных читателей.
Одним словом, новая веб-страница служит эффективной организации духовно-воспитательной работы, проводимой сотрудниками органов внутренних дел, повышению морально-нравственных качеств личного состава.