ИИО ходимларидан қочишни мақсад қилган шахс ЙТҲ учради
Қорақалпоғистон Республикаси. 2023 йил 21 февраль куни соат 07:40 ларда Нукус шаҳри 27 кичик туманида яшовчи 43 ёшли Ж.Р., ички ишлар органларининг «102» қисқа рақамига мурожаат қилиб, шу куни унинг уйи олдида номаълум шахс унга тегишли бўлган «НИВА» русумли автомашинасини очиқ ҳолда ва калити ўт олдиргичда қолдирилганлигидан фойдаланиб, олиб қочганлигини маълум қилиб, ушбу номаълум шахсга нисбатан қонуний чора кўришни ва автомашинасини топишда амалий ёрдам беришни сўраган.
Олиб борилган тергов - тезкор ҳаракатлар натижасида, ушбу автомашинани номаълум шахс шаҳар ҳудудида бошқариб келаётган вақтида аниқланган ва ички ишлар ходимлари томонидан транспорт воситасини тўхтатишни талаб қилишларига қарамай, уларнинг қонуний талабларини бажаришдан бўйин товлаган ҳолда ИИО ходимларидан қочишга ҳаракат қилган вақтида, автомашинани бошқарувини йўқотиб, темир дарвозага бориб урилган ва у ИИО ходимлари томонидан ушланган.
Қонунбузарнинг шахсига аниқлик киритилганида, у Қўнғирот туманида яшовчи 26 ёшли И.Н. эканлиги ва ушбу жиноятни маст ҳолатда содир қилганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Нукус шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан И.Н. га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг 267-моддаси 1-қисми (Транспорт воситасини олиб қочиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчи процессуал тартибида ушланган.

Человек, попытавшийся скрыться от сотрудников ОВД, попал в ДТП
Республика Каракалпакстан. 21 февраля текущего года приблизительно в 07:40, 43-летний Ж.Р., проживающий в 27-микрорайоне города Нукус, обратившись в органы внутренних дел на короткий номер «102», пояснил, что в этот же день возле его дома неизвестным был угнан автомобиль «Нива», оставленный в открытом виде и с ключами в замке зажигания. В связи с этим автор заявления просил принять законные меры в отношении незнакомца и оказать содействие в поиске автомобиля.
В результате следственно-оперативных действий автомобиль, управляемый неизвестным, был установлен на территории города, и, несмотря на то, что сотрудники органов внутренних дел требовали остановить транспортное средство, он, не подчинившись их законным требованиям, попытался скрыться, но в этом момент потерял управление и совершил наезд на железные ворота, после чего и был схвачен сотрудниками ОВД.
При установлении личности правонарушителя было установлено, что им оказался 26-летний И.Н., проживающий в Кунградском районе, совершивший данное преступление в состоянии алкогольного опьянения.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Нукус в отношении И.Н. возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 267 (Угон транспортного средства) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, подозреваемый задержан в процессуальном порядке.