ИИВ Академиясида «Ислоҳотлар даврида пенитенциар тизимни инновацион ривожлантириш масалалари» мавзуида республика илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди
Конференция аввалида таълим муассасаси бошлиғининг биринчи ўринбосари Музаффар Зиёдуллаев сўз олиб, тизимда амалга оширилаётган ислоҳотларга тўхталди.
Сўзга чиққанлар «Жазони ижро этиш тизимининг инновацион ривожлантириш – замон талаби», «Пенитенциар тизимнинг профилактик фаолиятида инновациянинг ўрни», «Маҳкумларни афв этишнинг қонунчилик асосларини такомиллаштириш», «Жазони ижро этиш муассасаларида маркетинг ва ахборот технологияларини жорий этиш: натижа ва истиқболлар», «Жазони ижро этиш жойларида маҳкумларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари ҳимоясини таъминлаш юзасидан назорат», «Ички ишлар органлари пенитенциар тизимида инновация технологияларини қўллаш масалалари» мавзуларида маъруза қилишди.
Ўтган давр мобайнида пенитенциар тизимни тубдан ислоҳ қилиш ва халқаро стандартларга мослаштириш мақсадида изчил чора-тадбирлар амалга оширилди, – дейди Академиянинг Жазони ижро этиш фаолияти кафедраси бошлиғи, полковник Абдукарим Шодиев. – Айтиш жоизки, жиноят ва жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилишнинг устувор йўналишларидан бири сифатида муҳим аҳамият касб этмоқда. Соҳа мутахассислари иштирокида ўтказилаётган илмий-амалий анжуман айни шу масалаларнинг ечимига ҳам хизмат қилади.
Мутасадди органлар вакиллари, соҳа мутахассислари, таълим муассасалари ҳамда илмий тадқиқот марказлари ходимлари иштирок этган анжуманда тизим фаолияти самарадорлигига қаратилган фикр-мулоҳазалар билдирилди.

1 декабря 2022 г. 511
В Академии МВД прошла республиканская научно-практическая конференция на тему «Вопросы инновационного развития пенитенциарной системы в период реформ»
В начале конференции выступил первый заместитель начальника образовательного учреждения Музаффар Зиёдуллаев, который рассказал о проводимых в системе реформах.
Далее были доклады на следующие темы: «Инновационное развитие пенитенциарной системы – веление времени», «Роль инноваций в профилактической деятельности пенитенциарной системы», «Совершенствование правовой базы помилования осужденных», «Внедрение маркетинговых и информационных технологий в учреждениях исполнения наказания: итоги и перспективы», «Контроль за обеспечением защиты прав и законных интересов осужденных в местах исполнения наказаний», «Вопросы применения инновационных технологий в пенитенциарной системе органов внутренних дел».
За истекший период были предприняты последовательные меры по коренному реформированию пенитенциарной системы и адаптации ее к международным стандартам, – отметил начальник кафедры деятельности по исполнению наказания Академии полковник Абдукарим Шодиев. – Следует сказать, что совершенствование уголовного и уголовно-исполнительного законодательства приобретает все большее значение как одно из приоритетных направлений реформы судебной системы. Решению этих вопросов послужит научно-практическая конференция с участием специалистов отрасли.
На конференции, в которой приняли участие представители государственных органов, специалисты сферы, сотрудники образовательных учреждений и научно-исследовательских центров, были высказаны мнения об эффективности системы.