ИИВда ЕИнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили И.Гилмор билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 18-апрель куни ИИВда Ички ишлар вазирининг ўринбосари Я.Абдулхаков ва Европа Иттифоқи делегацияси ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Унда Я. Абдулхаков сўнгги йилларда Президент Ш. Мирзиёев бошчилигида тизимда амалга оширилган ислоҳотлар тўғрисида тақдимот шаклида батафсил маълумот бериб ўтди.
ЕИ махсус вакили И. Гилмор Ўзбекистонда барча соҳаларда, жумладан, инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларни эътироф этиб, Европа Иттифоқи мазкур ислоҳотларни қўлаб-қувватлашини билдирди. Шунингдек, у Европа Иттифоқи билан Ўзбекистон вазирлик-идоралари ҳамкорлигида амалга оширилаётган тадбирларга Ўзбекистон томонидан алоҳида аҳамият берилишидан мамнунлигини таъкидлади.
“Меҳр” тадбири хусусида фикр билдирган И.Гилмор Сурия, Ироқ ва Афғонистон каби ҳарбий можаролар ҳудудларидан фуқароларини қайтариш бўйича Ўзбекистон томонидан амалга оширилган ишларни юқори баҳолади.
Шунингдек, меҳмонлар Ўзбекистонда аёллар ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ислоҳотлар тўғрисида тўхталар экан, оилавий зўравонлик учун жиноий жавобгарликни назарда тутувчи қонун қабул қилинганлигининг муҳим жиҳатларини эътироф этди.
ЕИнинг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларни ижобий қабул қилишини ва учрашув давомида кўтарилган масала ва йўналишлар бўйича конструктив мулоқотни давом эттириш ва ривожлантиришга тайёр эканлигини таъкидлади.

18 апреля 2023 г. 592
18 апреля в МВД состоялась встреча заместителя министра внутренних дел Узбекистана Я. Абдулхакова с делегацией Европейского Союза.
Я. Абдулхаков в виде презентации подробно рассказал о проведенных в последние годы под руководством Президента
Ш. Мирзиёева реформах в системе.
Специальный представитель ЕС И. Гилмор отметил проводимые в Узбекистане реформы во всех сферах, включая обеспечение прав человека, и заявил, что Европейский Союз поддерживает эти реформы. Он также придал особое значение деятельности, проводимой в сотрудничестве с Европейским Союзом и министерствами и ведомствами Узбекистана.
Комментируя мероприятие «Мехр», И. Гилмор высоко оценил работу, проделанную Узбекистаном по возвращению своих граждан из охваченных войной территорий, таких как Сирия, Ирак и Афганистан.
Помимо этого, обсуждая реформы по обеспечению прав женщин в Узбекистане, Гилмор признал важность принятия закона, предусматривающего уголовную ответственность за насилие в семье.
В заключение представитель ЕС по правам человека отметил, что положительно воспринимает проводимые в Узбекистане реформы в части обеспечения прав человека и готов продолжать и развивать конструктивный диалог по поднятым в ходе встречи вопросам и направлениям.