13 октябрь 2022 2263
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги ММБ томонидан республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари қидирув эълон қилган жиноятчилар экстрадиция қилинди
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси ходимлари томонидан оғир жиноятлар содир этган халқаро қидирувдаги икки нафар жиноятчини экстрадиция қилиш тартиби амалга оширилди.
Ўзбекистон, Украина, Польша ва Туркия Миллий марказий бюролари ходимларининг ҳамкорликдаги тезкор ҳаракатлари ҳамда Ўзбекистоннинг Польша Республикасидаги элчихонаси вакилларининг бевосита ёрдами билан оғир жиноятлар содир этган икки нафар жиноятчи Ўзбекистонга экстрадиция қилинди.
Қидирувдагилардан бири гиёҳванд моддалар савдоси билан боғлиқ жиноятни содир этганликда айбланган бўлиб, узоқ вақт давомида чет элда яшириниб келган ва тезкор тадбирлар натижасида украиналик ҳамкасблар томонидан ҳибсга олинган.
Ўзбекистонда Интернет платформасида жиноятчи томонидан яратилган молиявий пирамидага 2 миллион АҚШ доллари миқдорида сармоя киритган, икки мингдан ортиқ фуқарони алдаган иккинчи йирик крипто фирибгар ҳам хорижий давлат ҳудудида аниқланди ва ҳибсга олинди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан экстрадиция қилиш тўғрисидаги илтимоснома тасдиқлангандан сўнг, Интерпол ММБ ходимлари ҳамроҳлигида жиноятчилар муносиб жазо олиш учун Ўзбекистонга олиб келинди.

October 13, 2022 1400
Two internationally wanted criminals by the National Central Bureau of Interpol employees in the Republic of Uzbekistan who committed serious crimes were extradited.
Two criminals who committed serious crimes were extradited to Uzbekistan with the cooperation of the employees of the National Central Bureaus of Uzbekistan, Ukraine, Poland and Turkey and with the direct assistance of representatives of the Embassy of Uzbekistan in the Republic of Poland.
One of the wanted persons was accused of committing a crime related to drug trafficking, had been hiding abroad for a long time, and was arrested by Ukrainian colleagues due to operational measures.
The second largest crypto fraudster, who invested 2 million US dollars in a financial pyramid created by a criminal on the Internet platform in Uzbekistan and defrauded more than two thousand citizens, was also identified and arrested on the territory of a foreign country.
After the General Prosecutor's Office approved the request for extradition from the Republic of Uzbekistan, the criminals were brought to Uzbekistan, accompanied by the NCB Interpol staff.