13 октябрь 2022 2263
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги ММБ томонидан республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари қидирув эълон қилган жиноятчилар экстрадиция қилинди
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси ходимлари томонидан оғир жиноятлар содир этган халқаро қидирувдаги икки нафар жиноятчини экстрадиция қилиш тартиби амалга оширилди.
Ўзбекистон, Украина, Польша ва Туркия Миллий марказий бюролари ходимларининг ҳамкорликдаги тезкор ҳаракатлари ҳамда Ўзбекистоннинг Польша Республикасидаги элчихонаси вакилларининг бевосита ёрдами билан оғир жиноятлар содир этган икки нафар жиноятчи Ўзбекистонга экстрадиция қилинди.
Қидирувдагилардан бири гиёҳванд моддалар савдоси билан боғлиқ жиноятни содир этганликда айбланган бўлиб, узоқ вақт давомида чет элда яшириниб келган ва тезкор тадбирлар натижасида украиналик ҳамкасблар томонидан ҳибсга олинган.
Ўзбекистонда Интернет платформасида жиноятчи томонидан яратилган молиявий пирамидага 2 миллион АҚШ доллари миқдорида сармоя киритган, икки мингдан ортиқ фуқарони алдаган иккинчи йирик крипто фирибгар ҳам хорижий давлат ҳудудида аниқланди ва ҳибсга олинди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан экстрадиция қилиш тўғрисидаги илтимоснома тасдиқлангандан сўнг, Интерпол ММБ ходимлари ҳамроҳлигида жиноятчилар муносиб жазо олиш учун Ўзбекистонга олиб келинди.

13 октября 2022 г. 1615
Национальное центральное бюро Интерпола Узбекистана осуществило экстрадицию преступников, разыскиваемых правоохранительными органами республики
Сотрудниками Национального центрального бюро Интерпола в Республике Узбекистан осуществлена процедура экстрадиции преступников, находящихся в международном розыске за совершение тяжких преступлений.
Благодаря совместным слаженным действиям сотрудников Национальных центральных бюро Узбекистана, Украины, Польши и Турции, а также при непосредственном содействии представителей Посольства Республики Узбекистан в Республике Польша состоялась выдача и этапирование в республику двух преступников, разыскиваемых за совершение тяжких преступлений.
Один из разыскиваемых, долгое время, скрывавшийся за рубежом, обвиняемый в совершении преступления, связанного с незаконным оборотом наркотических средств с целью сбыта, был задержан украинскими коллегами.
Второй крупный крипто-мошенник, обманувший в Узбекистане свыше двух тысяч граждан, которые вложили порядка 2 млн. долларов США в финансовую пирамиду, созданную преступником на Интернет платформе, тоже был установлен и задержан на территории иностранного государства.
После удовлетворения Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан ходатайства об экстрадиции, в сопровождении сотрудников НЦБ Интерпола, преступники были доставлены в Узбекистан, чтобы понести заслуженное наказание.