Жиноий гуруҳ қўлга олинди
Навоий вилояти Зарафшон шаҳрида яшовчи Н.М. ариза билан мурожаат қилиб, Телеграм мессенжерида номаълум шахс фейк хабар орқали унинг банк картаси бошқарувини қўлга киритиб, жами 2.780.000 сўм пулларини ечиб олганлигини билдириб, номаълум шахсга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида ушбу жиноятни бир гуруҳ шахслар ўзаро жиноий тил бириктириб содир этганлиги аниқланган.
Жиноий гуруҳ аъзолари Навоий вилояти Хатирчи туманида яшовчи, муқаддам Жиноят кодексининг 168-моддаси билан судланган, 2006 й.т. А.А. ва унинг акаси 2001 й.т. А.Ш., Бухоро вилояти Когон туманида яшовчи, Тожикистон Республикасида 1985 й.т. Н.Б. ва унинг ўғли 2006 й.т. Б.Д. эканлиги маълум бўлди.
Гуруҳ сохта ҳаволалардан фойдаланиб, Телеграм мессенжеридаги гуруҳ ва каналларда ёлғон хабарларни тарқатиб жами 454 нафар фуқаронинг банк карталари бошқарувини қўлга киритиб жуда кўп миқдордаги пулларни ўзлаштирган.
Гуруҳ аъзоларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

6 декабря 2022 г. 1264
Житель города Зарафшана Навоийской области Н.М. обратился в органы внутренних дел с заявлением, где указал, что в мессенджере Телеграм неизвестный по фейковому сообщению завладел управлением его банковской картой и снял оттуда в общей сложности 2 780 000 сумов, в связи с чем заявитель просил принять законные меры в отношении злоумышленника.
В результате оперативно-розыскных мероприятий установлена причастность к данному преступлению группы лиц, которые действовали в преступном сговоре.
Члены преступной группы: А.А., 2006 года рождения, ранее привлекавшийся к уголовной ответственности по статье 168 УК Республики Узбекистан, и его старший брат А.Ш., 2001 года рождения, проживающие в Хатырчинском районе Навоийской области, житель Каганского района Бухарской области Н.Б. (родился в Республике Таджикистан в 1985 году) и его сын Б.Д., 2006 года рождения.
Используя фейковые ссылки, распространяя ложные новости в группах и каналах мессенджера Telegram, группа завладела управлением банковскими картами в общей сложности 454 граждан и присвоила солидную сумму денег.
В отношении членов группы возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.