20 октябрь 2021 5307
Жорий йилнинг октябрь ойида Сеул шаҳрида (Жанубий Корея) Ўзбекистондаги Интерпол ММБ, Тошкент вилояти Ички ишлар бош бошқармаси ва Жанубий Кореянинг Интерпол ММБ ходимларининг ҳамкорликдаги тезкор-қидирув тадбирлари натижасида республика ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми, 168-моддаси 2-қисми билан белгиланган оғир жиноятларни содир этганлиги учун республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари томонидан халқаро миқёсда қидирувда бўлган 1991 йилда туғилган шахс қўлга олинган.
Олинган маълумотларга асосан, Сеулда хизмат сафарида бўлган Ўзбекистоннинг Интерпол ММБ ва Тошкент вилояти ИИББ ходимлари Жанубий Корея ММБ билан ҳамкорликда Интерпол каналлари томонидан катта миқдордаги фирибгарлик жиноятини содир этгани учун қидирувда бўлган яна бир Ўзбекистон фуқароси 1957 йилда туғилган Ж.Н. қўлга олинган. 2016 йилда Ж.Н. фуқароларимиз ишончига кириб, алдов йўли билан Тошкент шаҳридан кўчмас мулк харидида ёрдам беришини ваъда қилиб, улардан олган пулларни мажбуриятларини бажармай ўз эҳтиёжлари учун сарфлаб юборган.
Бугунги кунда музокаралар ва Ўзбекистондаги Интерполнинг ММБ ҳамда Тошкент вилояти ИИББ ЖҚБ ходимларининг ҳамкорликдаги тезкор ҳаракатлари туфайли қидирувдаги иккала шахс ҳам қўлга олиниб, Ўзбекистон Республикасига топширилди ва энди улар қилмишлари учун судда жавоб беришларига тўғри келади.

October 20, 2021 5378
In October, in Seoul (South Korea), as a result of joint operational and search activities of the NCB of Interpol of Uzbekistan, the Criminal Investigation Department of the DIA of Tashkent region and the NCB of Interpol of South Korea, our citizen, born in 1991, was arrested. He was wanted by the republic's law enforcement agencies at the international level for the commission of grave crimes provided for by part 2 of article 169 and part 2 of article 168 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
Also, officers of the NCB of Interpol of Uzbekistan and the Criminal Investigation Department of the DIA of Tashkent region, jointly with the NCB of Interpol of South Korea, detained another citizen of Uzbekistan, Zh.N., born in 1957. He was also wanted through Interpol channels for committing the fact of large-scale fraud. In 2016, Zh.N., by deceiving and abusing the trust of our citizens, promising to help buy real estate in the city of Tashkent, received money and spent the money on his own needs.
Currently, thanks to the negotiations and joint operational actions of the NCB of Interpol of Uzbekistan and the Criminal Investigation Department of the DIA of Tashkent region, both wanted persons were detained and extradited to the Republic of Uzbekistan and are now ready to stand trial.