Кибер жиноятларни тергов қилиш бўйича Туркия тажрибаси
Бугунги кунда ички ишлар органлари суриштирув ва тергов бўлинмалари олдида турган асосий вазифа – тергов сифатини ошириш, ушбу соҳада малакали ходимларни тайёрлаш, уларни доимий равишда ўқитиш ва малакасини ошириб бориш, амалиётида тез-тез дуч келаётган муаммо ва камчиликларни чуқур таҳлил қилган ҳолда, уларни бартараф этиш бўйича асосли таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда уларни амалиётга татбиқ этишдан иборат.
Жорий йилнинг 28 ноябрь кунидан 2 декабрь кунига қадар давом этилиши кўзда тутилган, Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти ва унинг ҳудудий бўлинмалари ходимлари учун Туркия давлатида ташкиллаштирилган кибер-жиноятларни ўрганиш ўқув-семинар курсида ўз малакаларини оширишмоқда.
Бундай ўқув курслари ташкил этилишидан асосий мақсад, тергов бўлинмалари ходимларини қайд этилган каби жиноятларни тергов қилиш бўйича малакаларини ошириш, биргаликдаги фаолиятларнинг самарадорлигини ва тажриба алмашишни ошириш, шунингдек, таълим вa илмий тадқиқотлар соҳасидаги ўзаро саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлашга йўллантирилган.

1 декабря 2022 г. 803
На сегодняшний день основной задачей, стоящей перед подразделениями дознания и следствия органов внутренних дел, является – повышение качества следствия, подготовка квалифицированных кадров в данной области, постоянное обучение и повышение их квалификацию, разработка обоснованных предложений по устранению часто выявляемых проблем и недостатков в деятельности.
Они совершенствуют свои навыки на организованном в Турции курсе по изучению киберпреступлений для сотрудников Следственного департамента при Министерстве внутренних дел и его региональных подразделений, который проходит с 28 ноября по 2 декабря этого года.
Основная цель организации таких учебных курсов, направлена на повышение квалификации сотрудников следственных подразделений по расследованию таких преступлений, на повышение эффективности совместной деятельности и обмена опытом, а также на поддержку совместных усилий в области образования и научных исследований.