Куч тузилмаларида фаолият юритаётган хотин-қизлар ўртасида «Ватан меҳри юрагимда» шиори остида «Тўмарис издошлари-2022» танлови бўлиб ўтди
Ҳарбий хизматчи аёлларни маънавий ва интеллектуал савиясини янада юксалтириш, касбий ва жисмоний тайёргарлигини такомиллаштириш, уларнинг матонатини ошириш, соғлом рақобат муҳитини шакллантириш мақсадида Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси томонидан Куч тузилмалар – Мудофаа, Ички ишлар, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Миллий Гвардия ҳамда Давлат божхона қўмитасида фаолият юритаётган хотин-қизлар ўртасида «Ватан меҳри юрагимда» шиори остида «Тўмарис издошлари-2022» танлови ўтказилди.
Жорий йилнинг 7-10 ноябрь кунлари Ички ишлар вазирлиги терма жамоаси таркибига кирган 10 нафар хотин-қизлар Фориш ҳарбий дала полигонида мусобақада иштирок этишди.
Мусобақанинг тантанали ўтказилишида Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси раиси З. Махкамова, Мудофаа вазирлиги жанговар тайёргарлик бошқармаси раҳбарияти, вазирликлар бошланғич ташкилот раислари қатнашдилар.
Мусобақада 6 та шарт бўйича беллашув бўлиб ўтди. Биринчи шарт бўйича терма жамоа 4,8 балл (максимал 5 балл) олишга муваффақ бўлди. Иккинчи шартда эса, яъни эстафета югуриш бўйича 10 балл (максимал 10 балл), учинчи шартда тиббий тайёргарлик бўйича 5 балл (максимал 20 балл), ва ниҳоят тўртинчи шарт – МП дан отиш машқи 8,4 балл, АК дан отиш машқида 1 баллга эга бўлди.
Сўнгра бешинчи шатда аёллар 50 метрга сузиш бўйича ўз тайёргарликларини кўрсатиб, 11 балл олишди. Сўнгги олтинчи шартда иштирокчилар қай даражада ошпазлик маҳоратига эга эканликларини намоён этишди ва 17 балл билан тақдирланишди.
Мусобақа якунига кўра, фахрли биринчи ўринни Мудофаа вазирлиги, иккинчи ўринни Миллий Гвардия ва учинчи ўринни Ички ишлар вазирлиги терма жамоаси қўлга киритди.

19 ноября 2022 г. 903
Конкурс «Последователи Тумарис-2022» прошел под девизом «Родина в моем сердце» среди женщин, работающих в силовых структурах
В целях дальнейшего повышения морально-интеллектуального уровня военнослужащих-женщин, улучшения их профессиональной и физической подготовки, повышения выносливости, создания здоровой конкурентной среды Государственным комитетом по делам семьи и женщин под лозунгом “Ватан меҳри юрагимда” («Родина в моем сердце») проведен конкурс «Последователи Тумарис-2022» среди женщин, работающих в силовых структурах страны – министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Государственном таможенном комитете.
7-10 ноября нынешнего года 10 женщин, входивших в состав сборной МВД, приняли участие в соревнованиях на Форишском военном полигоне.
В торжественном открытии мероприятия приняли участие председатель Государственного комитета по делам семьи и женщин З. Махкамова, руководство управления боевой подготовки Министерства обороны, председатели первичных организаций министерств.
Конкурс проводился в 6 условиях. По первому условию сборной удалось набрать 4,8 балла (максимум 5 баллов). Далее ситуация была такова: во втором условии, то есть 10 баллов в эстафетном беге (максимум 10 баллов), в третьем условии 5 баллов в медицинской подготовке (максимум 20 баллов), и, наконец, в четвертом условии - упражнении по стрельбе из МП получили 8,4 балла, а в стрельбе из АК - 1 балл.
Затем в пятом условии женщины показали свою подготовку по плаванию на дистанцию 50 м и набрали 11 очков. В последнем шестом условии участники показали свой уровень кулинарного мастерства и получили 17 баллов.
По итогам соревнований почетное первое место завоевало Министерство обороны, второе место – Национальная гвардия, а третье место – сборная Министерства внутренних дел.