“Сlick” тўлов тизими ходими сифатида таништириб фирибгарлик содир қилган фуқаролар қўлга олинди
Тошкент шаҳар, Юнусобод туманида яшовчи 21 ёшли С.Н. ариза билан мурожаат қилиб, номаълум рақамдан ўзини “Сlick” тўлов тизими ходими деб таништирган шахс, жами 1.200.000 сўм миқдоридаги пул маблағларини яширин равишда ечиб олганлигини маълум қилган.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, ушбу фирибгарлик жиноятини содир этган шахслар Тошкент шаҳар М.Улуғбек туманида яшовчи 31 ёшли В.М., 54 ёшли Ю.М. ва 25 ёшли Р.К.лар эканлиги аниқланди.
Унга кўра, В.М., Ю.М. ва Р.К.лар жиноий мақсадларини амалга ошириш учун, фуқароларга қўнғироқ қилиб, ўзини “Сlick” тўлов тизими хавфсизлик хизмати ходими деб таништириб, банк пластик картасига киберҳужум амалга оширилаётганлигини, фуқароларни алдаган ҳолда “СМС” махфий кодларни қўлга киритишга эришган. Ушбу махфий кодлар ёрдамида фуқароларнинг электрон пулларини, бошқа банк карталари ва криптохамёнларга ўтказганликлари маълум бўлди.
Жиноят содир этган В.М., Ю.М. ва М.Х., Р.К.лар Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми ва бошқа моддалари билан жиноий жавобгарликка тортилди.

Задержаны лжесотрудники платежной системы “Сlick”
21-летний С.Н., проживающий в Юнусабадском районе столицы, обратившись с заявлением, пояснил, что с неизвестного номера ему позвонил человек, представившийся сотрудником платежной системы “Сlick”, и тайно снял с пластиковой карты деньги в размере 1.200.000 сумов.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий установлена причастность к данному преступлению 31-летнего В.М., 54-летнего Ю.М. и 25-летнего Р.К., проживающих в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
Как стало известно, В.М., Ю.М. и Р.К. с целью осуществления своих преступных целей, совершали звонки гражданам и представлялись сотрудниками службы безопасности платежной системы “Сlick”, говоря им о том, что их банковская карты подверглась кибератаке. Обманывая граждан, они присваивали секретные СМС-коды, с помощью которых перечисляли электронные деньги граждан на счета других банковских карт и криптокошельки.
Совершившие преступление В.М., Ю.М. и Р.К. привлечены к ответственности в соответствии с частью 3 статьи 168 и другими статьями Уголовного кодекса Республики Узбекистан.