Мингбулоқ туманида эксперт-криминалистика бўлими ходимлари жиноятчини фош этди
Шу йил 12 декабрь куни, Мингбулоқ туманида яшовчи, 1967 йилда туғилган аёл ариза билан мурожаат қилиб, шу куни соат 12:00 дан соат 18:00 га қадар бўлган вақт оралиғида номаълум шахс, яшаш уйи эшигини бузиб кириб, хонадонида бўлган сумкаси ичидан 300 АҚШ доллари ва 160.000 сўм пулларини ўғирлаб кетганлигини маълум қилиб, чора кўришни сўраган.
Мингбулоқ туман ИИБ ЭКБ эксперти томонидан ҳодиса жойини кўздан кечириш жараёнида олинган 7 дона қўл бармоқ излари Наманган вилояти ИИБ ЭКБнинг шахсни идентификация қилиш тизими орқали текширилганда, 2 дона бармоқ излари, Мингбулоқ туманида яшовчи, 2003 йилда туғилган фуқарони ўнг қўл бош бармоғи ва кўрсаткич бармоғига мос келганлиги аниқланиб, туман ИИБ ЖҚБ тезкор вакиллари томонидан олиб борилган тезкор-қидирув ва суриштирув ҳаракатлари натижасида тахминлар тасдиғини топди.
Ушбу ҳолат бўйича Мингбулоқ туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан 2021 йил 14 декабрь куни Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.

В Мингбулакском районе сотрудниками экспертно-криминалистического отдела раскрыто преступление
12 декабря нынешнего года в органы внутренних дел с заявлением обратилась жительница Мингбулакского района, 1967 года рождения, которая сообщила, что в промежутке времени между 12:00 по 18:00 часов этого дня неизвестный путем взлома замка входной двери пробрался в его дом и украл из сумки 300 долларов США и 160 000 сумов денег, в связи с чем просила принять законные меры в отношении злоумышленника.
Эспертом ЭКО ОВД Мингбулакского района осуществлен осмотр места происшествия, где были изъяты семь отпечатков пальцев рук. Образцы подвергнуты проверке по системе идентификации личности. Два образца совпали с образцами пальцев жителя Мингбулака, 2003 года рождения. По итогам проведенных оперативниками оперативно-розыскных действий были собраны и другие детали по преступлению.
По данному факту 14 декабря этого года следственным отделением при ОВД Мингбулакского района возбуждено уголовное дело согласно части 2 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.