28 октябрь 2022 1007
Навоийда ИИБ Пробация назоратидаги 7 нафар маҳкумларга нисбатан инсонпарварлик далолатномалари қўлланилди
Инсонки, адашибди, йўлини бошқа томонга бурибди, аммо бир кун келиб унинг хато эканлигини англабдими, уни кечириш, тўғри йўлга қайтишига кўмак бериш инсонийликнинг олий кўринишидир.
Шу боис адашиб жиноят йўлига кирган ва содир этган қилмишидан чин дилдан пушаймон бўлган инсонларга яна бир бор имкон бериш, уларни тўғри йўлга, оиласи бағрига қайтариш давлатимиз олдида турган муҳим масалалардан бирига айланиб бормоқда.
Яқинда Навоий вилояти ИИБ Пробация бўлимининг мажлислар залида бўлиб ўтган йиғилиш ҳам 7 нафар маҳкумнинг тақдирида ўзгариш ясади. Йиғилишда Навоий шаҳар ИИБ Пробация гуруҳи ҳисобида жазо муддатини ўтаётган, шу муддатда меҳнатга ҳалол муносабатда, қилмишларидан чин кўнгилдан пушаймон бўлган бир гуруҳ маҳкумларга нисбатан инсонпарварлик далолатномалари қўлланилиб қонунчилик асосида ўталмай қолган жазосидан муддатидан илгари озод этилди.
Танганинг иккинчи томони бўлгани каби Пробация ходимлари буйруқларига беписандлик қилган, жазо ўташ жараёнида талабларга риоя қилмагани сабабли Р.Онинг ўталмай қолган 1 йилу 20 кун ахлоқ тузатиш ишлари шу муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосига алмаштирилди ва манзил колониясида жазо ўташи белгиланди.

28 октября 2022 г. 684
Помощь в возвращении на правильный путь, прощение человека, который заблудился, свернул не на ту дорогу, но осознал, что совершил ошибку – это высшее проявление человечности.
Поэтому одним из важных вопросов, стоящих перед нашим государством, становится предоставление возможности людям, которые однажды заблудились, пошли по преступному пути и искренне раскаялись в содеянном, вернуть их на правильный путь, в объятия своей семьи.
Недавнее совещание в зале заседаний Отдела пробации УВД Навоийской области также изменило судьбу 7 осужденных. На собрании в отношении группы осужденных, отбывающих наказание и находящихся на учете Группы пробации ОВД города Навои, добросовестно относящихся к труду и искренне раскаивающихся в содеянном, были применены гуманные меры, в виде досрочного освобождения от отбывания наказания в соответствии с законодательством.
Но есть и вторая сторона медали. Из-за несоблюдения требований сотрудников Службы пробации в процессе отбывания наказания гражданином Р.О., оставшееся наказание в виде 1 года и 20 дней исправительных работ было заменено на тюремное заключение на тот же срок в колонии поселения.