Навоийда профилактика инспекторининг тезкор қарори туфайли оғир жиноятнинг олди олинди
Хатирчи туманида фойдаланишдан тўхтатилган тилла конларини қўлбола усулда қонунга хилоф равишда ўзлаштириб даромад олаётган маҳаллий фуқароларга нисбатан қонуний чора кўрилаётганига қарамай, ҳеч қандай хавфсизлик қоидаларига амал қилмай туриб мазкур хатти-ҳаракатни амалга ошираётган шахслар ҳали ҳануз учрамоқда. Олтин васвасаси сабаб ана шундай конларнинг «эгалари» яъни «Олтинсой» ва «Чилош» қишлоғининг икки фуқароси Ибрагимов Шоҳруҳ ва Муродов Мирзоҳидлар кон талашиб муштлашганидан хабар топган профилактика катта инспектори Н.Раҳмонов шу заҳотиёқ воқеа жойига етиб келган. Бу икки фуқарога профилактик тушунтириш ишларини олиб боришига қарамай ҳақоратлаш ва келгусида икки қишлоқ фуқаролари жанжали кутилаётганига ишора қилган. Бу ҳақида профилактика катта инспектори зудлик билан раҳбариятга хабар беради. Шундан сўнг эса, «Олтинсой» қишлоғида яшовчи 33 нафар ва «Чилаш» қишлоғида яшовчи 20 нафарга яқин фуқаролар тахминан 40-50 метр оралиқ масофада бир-бирларини ҳақорат қилиб, жанжал қилиш мақсадида қўлларига тош ва таёқлар олиб тўпланиб турганликларини кўрган ходим жанжални олдини олиш мақсадида қўшимча куч воситалар келгунга қадар фуқароларни тинчлантириш чораларини кўради.
Аммо ушбу фуқаролар безорилик негизида, бир-бирларини уятли сўзлар билан ҳақорат қилиб, жамиятда юриш-туриш қоидаларини қасддан менсимасдан, жамоат тартибини бузиб, ички ишлар органлари ходимларининг қонуний талабларини бажармасдан жанжалларини давом эттиришади. Оқибатда бир-бирларига ҳамда ходимларнинг автомашиналарига тошлар отиб, профилактика катта инспектори подполковник Н.Рахмоновга тегишли бўлган Матиз русумли автомашинани яроқсиз аҳволга келтиришгача етди. Вазият жиддий тус олди. Осмондан тош ёмғири ёғди. Тошлар шунчалик кўп эдики, ким, қаердан отаётганини сезилмайди.
Фуқаролар бир-бирларига тош ва таёқлар отиб, жанжал қилишни бошлаган вақтда туман ИИБ тергов тезкор гуруҳи ва туман ИИБ бошлиғининг 1-ўринбосари подполковник А.Раджабов бошчилигида 20 нафар ходим воқеа жойига етиб келишди. Шундан сўнг оммавий тус олган катта жанжални тугатишга эришилди.
Мазкур оммавий жанжални содир этган фуқароларни аниқлаш мақсадида вилоят ва туман ИИБ ходимларидан иборат гуруҳлар тузилиб, ҳар бир қишлоқ ва кўчаларда тунги хизмат ҳамда патруллик нарядлари сони оширилди.
Жамиятдаги қонун бузилиш ҳолатларига дуч келганимизда аксарият ҳолларда бир томонлама баҳо берамиз. Ваҳоланки, моҳиятини чуқурроқ англайдиган бўлсак ҳар қандай оғир жиноятни олдини олишнинг ҳеч бўлмаганда битта йўли мавжудлигига гувоҳ бўламиз. Хатирчи туманидаги ушбу ҳолат яъни бир-бирларига «кичик уруш» эълон қилган бу қишлоқ фуқаролари жанжал оқибатида оғир тан жароҳат олиши ёки кимнингдир ҳаёти жиддий хавф остида қолиши мумкин эди. Профилактика инспектори томонидан тадбир самарали ташкил этилиши ҳамда ўз вақтида тўғри қарор қабул қилинганлиги сабаб йирик жиноятнинг олди олинди. Адоватни адолат енгар деганларидек, содир этилган ҳуқуқбузарлик туфайли ЖИБ Хатирчи туман суди томонидан 28 нафар фуқарога нисбатан сайёр суд йиғилиши ўтказилди. Улардан 26 нафарига - 15 сутка, 2 нафарига эса - 10 суткадан маъмурий қамоқ жазоси белгиланди.

В Навои тяжкое преступление удалось предотвратить благодаря оперативному решению инспектора профилактики
Несмотря на то, что в Хатырчинском районе принимаются правовые меры в отношении местных жителей, которые пытаются нажиться на незаконной разработке выведенных из эксплуатации месторождений золота, все еще находятся те, кто идут на это, не соблюдая никаких правил безопасности. Старший инспектор профилактики Н. Рахмонов, сразу после того, как узнал, что двое «владельцев» таких месторождений, Ибрагимов Шохрух и Муродов Мирзохид, проживающие первый в селе Олтинсой, а второй – Чилош, подрались из-за шахты, то поспешил на место происшествия. Несмотря на то, что инспектором профилактики проведена профилактическая, разъяснительная работа, все указывало на то, что скоро между жителями двух сел может случиться драка. Страж правопорядка незамедлительно доложил об этом руководству. А когда сотрудник увидел, как 33 человек со стороны села Олтинсой и примерно 20 – из села Чилош, готовых к агрессивной разборке, собрались на расстоянии примерно 40-50 метров друг от друга, держа камни и палки, попытался принять меры, чтобы успокоить граждан до прибытия дополнительных сил.
Но они продолжали вести себя неадекватно, оскорбляя друг друга нецензурными словами, сознательно игнорируя правила поведения в обществе, нарушая общественный порядок и не выполняя законные требования сотрудников органов внутренних дел. В результате они забросали камнями друг друга и автомобили сотрудников, вследствие чего автомобиль «Матиз», принадлежащий старшему инспектору профилактики подполковнику Н. Рахмонову, пришел в негодность. Ситуация стала иметь серьезный характер. С неба сыпались камни. Камней было настолько много, что было трудно разобраться, откуда они летели.
К этому моменту к месту происшествия прибыла следственно-оперативная группа ОВД из числа 20 сотрудников во главе с первым начальников районного ОВД подполковником А. Раджабовым. Таким образом, удалось предотвратить крупный конфликт.
Для выявления граждан, учинивших массовый конфликт, были сформированы группы из числа сотрудников областного управления и районных отделов внутренних дел, увеличено количество ночных дежурств и патрулей в каждом селе и на улицах.
Когда мы сталкиваемся с нарушениями закона в обществе, мы часто делаем односторонние выводы. Однако, если мы глубже посмотрим на это, то увидим, что имеется хотя бы один способ предотвратить любое серьезное преступление. Ситуация в Хатырчинском районе, где жители села объявили друг другу «маленькую войну», могла привести к серьезным травмам или серьезным угрозам для жизни ее участников. Благодаря эффективной организации мероприятия инспектором профилактики и своевременному принятию им необходимого решения предотвращено крупное преступление. Для рассмотрения правонарушения Хатырчинский районный суд по уголовным делам провел выездное слушание дела в отношении 28 граждан. Определены наказания в виде административного ареста: 26 лицам – по 15 суток, 2 – по 10 суток.