Навоийда турли ҳуқуқбузарлик ва жиноятларга қарши курашиш ишлари кенг тарзда олиб борилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири ўринбосари полковник Б.Т.Абдуллаев раҳбарлигида жорий йилнинг 5 май куни видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Навоий вилояти ИИБ ЖХХ ЖТСБ ППХ батальони ходимлари томонидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, тунги назорат-рейд тадбирларида асосий эътибор, қўпол қоидабузарликлар содир этиб юрган ҳайдовчиларни, тунги клуб, караоке, барлар ва бошқа кўнгил очар жойларда содир этилиши мумкин бўлган жиноятларни олдини олиш, кўп қаватли уйлар атрофида туннинг иккинчи ярмида мақсадсиз юрган фуқароларни аниқлаш, қидирувдаги шахсларни топиш, гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларнинг муомаласига қарши кураш, ёшлар, айниқса, вояга етмаган шахсларни тунги вақтларда сабабсиз юрганлик ҳолатларини аниқлаш ва бошқа криминоген вазиятга таъсир этувчи омилларни аниқлашга қаратилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 5 май куни кечки соат 01:10 ларда “ТИҒ" тадбирлари давомида Учқудуқ тумани Ҳ.Дўстлиги кўчаси 22-уй олдида шубҳали кўринган вояга етмаган фуқаро А.Б. ёни кўздан кечирилганда бир дона тан жароҳат етказишга мўлжалланган кастет ҳамда ўткир тиғли пичоқ борлиги аниқланиб, ўткир тиғли жисмлар холислар иштирокида расмийлаштириб олиниб, белгиланган тартибда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 185-моддасига асосан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, тўпланган ҳужжатлар чора кўришлик учун ЖИБ Учқудуқ тумани судига юборилган.
Бундан ташқари, ППХ батальони командирининг биринчи ўринбосари майор А.Ҳ.Джўраев томонидан тунги хизматга жалб қилинаётган ходимларга соатбай мақсадли топшириқ берилиб, куннинг иккинчи яримида ходимлар томонидан Навоий шаҳар И.Каримов кўчаси 60-уйдан соат 01:40ларда ППХБ навбатчилик қисмига келиб тушган мурожаат юзасидан ходимлар бориб ўрганилганида Хатирчи туманида 2002 йилда туғилган. Х.И. ва Самарқанд вилояти Нарпай туманида 2002 йилда туғилган У.Олар Навоий шаҳрида 2004 йилда туғилган. Ш.А. ва 1995 йилда туғилган. Б.Н.лар билан пул эвазига жинсий алоқада бўлаётганлиги аниқланиб, ушбу ҳолатга ойдинлик киритиш мақсадида Навоий шаҳар ИИБнинг 4-сонли ҳуқуқ тартибот масканига олиб борилиб белгиланган тартибда ҳужжатлар расмийлаштирилди ҳамда профилактика инспектори томонидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 190-моддасида асосан маъмурий баённома расмийлаштирилди.

В Навои осуществляется широкомасштабная работа по борьбе с различными проявлениями преступности
В целях обеспечения исполнения требований поручений, данных на видеоселекторном совещании, 5 мая под руководством заместителя министра внутренних дел Республики Узбекистан полковника Б.Т.Абдуллаева сотрудниками батальона ППС УООБ СОБ УВД Навоийской области осуществлена целенаправленная работа.
В частности, в ходе ночных контрольно-рейдовых мероприятий основное внимание уделяется вопросам предупреждения преступлений среди водителей, совершающих грубые правонарушения, преступлений, совершаемых в ночных клубах, караоке, барах и других увеселительных заведениях, установления граждан, бесцельно находящихся после второй половины дня возле многоэтажных домов, учреждениях, а также местонахождения разыскиваемых лиц и др.
Также 5 мая нынешнего года в 01:10 времени во время проведения мероприятия “ТИГ” осуществлена проверка несовершеннолетнего А.Б., который находился на тот момент возле дома №22 по улице Х.Дустлиги в Учкудукском районе. В ходе проверки при нем обнаружены кастет и нож, которые оформлены в установленном порядке при участии понятых, составлен административный протокол на основании статьи 185 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, собранные документы направлены в Учкудукский районный суд.
Помимо этого, первым заместителем командира батальона ППС майором А. Джураевым даны почасовые целевые задания сотрудникам, привлеченным к ночному дежурству. Во второй половине дня примерно в 01:40 времени по поступившему в дежурную часть БППС сообщению из дома №60 по улице И. Каримова города Навои сотрудники посетили и изучили обстоятельства дела. Во время изучения выяснилось, что девушки предоставляли интимные услуги за определенную плату двум посетителям, чтобы прояснить эту ситуацию, в установленном порядке были доставлены в 4-й пункт правоохраны УКД ОВД города Навои, где инспектором профилактики на основании статьи 190 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности оформлен административный протокол.