Ноқонуний диний мазмундаги материалларни тарқатиш ҳолати аниқланди
Жорий йилнинг январь ойида, Қўқон шаҳар ИИБ ТҚХ ТҚКБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида Ғ.А.га тегишли бўлган «iPhone 12 Pro» русумли телефон аппарати кўздан кечирилганда, «Телеграм» ижтимоий тармоғида профиль очиб, ушбу профили орқали диний мазмундаги аудио ва видео маърузаларни тарқатиб келаётганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Қўқон шаҳар ИИБ томонидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 184-моддаси прим 2-моддаси билан ҳужжатлар расмийлаштирилиб, жиноят ишлари бўйича Қўқон шаҳар судига юборилган.
Суд ҳуқуқбузар Ғ.А.га юқоридаги моддага асосан, БҲМнинг 3 баробари 900.000 сўм миқдорда жарима жазоси тайинлади.

27 января 2023 г. 1527
В январе в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий сотрудниками ОВД города Коканда при проверке телефонного аппарата “Айфон 12 про”, принадлежащий гражданину Г.А., выявлены запрещенные материалы. Как оказалось, в мессенджере Телеграм им был открыт профиль, через который он распространял аудио и видео материалы религиозного характера.
По данному факту УВД города Коканда оформлены документы в соответствии со статьей 184 прим-2 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, которые направлены в Кокандский городской суд по уголовным делам. В отношении правонарушителя Г.А. судом определен штраф в размере 900 000 сумов.