Ноқонуний диний сабоқ берган шахс аниқланди
Жорий йилнинг 7 январь куни Ёзёвон туман ИИБ ҳамда бошқа ҳуқуқ-тартибот органлари ходимлари ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида, Наврўз маҳалла ҳудудида яшовчи 1981 йилда туғилган М.А тўлиқ диний маълумотга эга бўлмай туриб, диний идоралар рухсатисиз, яшаш хонадонида ҳужра ташкил этиб 10 нафар вояга етмаган болаларга диний адабиётидан фойдаланиб, 2023 йилнинг январь ойининг бошидан буён, таълим бераётганлиги аниқланиб, 8 дона диний мазмундаги адабиётлар текшириб кўришлик учун ҳужжатлаштириб олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан, фуқаро М.А.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 241-моддаси тартибида ҳужжатлар расмийлаштирилди.

Выявлено лицо, дававшее незаконное религиозное обучение
7 января текущего года в ходе совместного оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками районного ОВД и других правоохранительных органов, установлено, что 42-летний М.А., проживающий в махалле «Навруз», не имея полного религиозного образования, без разрешения религиозных организаций, организовав в своем доме нелегальную келью, используя религиозную литературу, с начала января 2023 года давал религиозное обучение десяти несовершеннолетним детям. У него было изъято восемь единиц литературы религиозного содержания с целью проведения экспертизы.
По данному факту в отношении гражданина М.А. были оформлены документы в порядке статье 241 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.