Ноқонуний равишда ер сотилишини олди олинди
2023 йил 06 январь куни ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга, фуқаро ариза билан мурожаат қилиб, унда иссиқхона қуриб тадбиркорлик қилиш мақсадида ер майдони излаб юрган вақтида, Жомбой тумани Журрият маҳалласида яшовчи ўзини фермер хўжалик раҳбари деб таништирган “Қ.В.” исмли шахс билан танишиб қолганлигини, “Қ.В.” унинг ишончига кириб, туманнинг Ҳақиқат массиви ҳудудида жойлашган фермер хўжалигининг 0.23 гектар ер майдонини 30 000 АҚШ долларига сотишини ва сохталаштириш орқали унинг номига ажратилганлиги тўғрисида ҳужжат тайёрлаб беришини, кейинчалик туман Кадастр бўлимида ишловчи таниши орқали кадастр ҳужжатларини ҳам расмийлаштиришда ёрдам беришини айтиб, олдиндан 5 000 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни талаб қилиб келаётганлигини маълум қилиб, унга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Мазкур аризага асосан, Самарқанд вилояти ИИБ ЖҚБ Коррупция ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бўлими Ер ресурслари талон-торож қилинишига қарши курашиш бўлинмаси, ДХХ Самарқанд вилояти бошқармаси ва вилоят прокуратураси ходимлари ҳамкорлигида, Жомбой туманида жойлашган ўтказилган тезкор тадбир давомида, “Қ.В.” ариза муаллифидан 5000 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни фирибгарлик йўли билан олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.

Пресечен факт незаконной реализации земельного участка
6 января 2023 года, гражданин, обратившись с заявлением в правоохранительные органы, пояснил, что в то время, когда он занимался поисками земельного участка с целью постройки теплицы, он познакомился с жителем махалли «Журрият» Джамбайского района К.В., который представился ему руководителем фермерского хозяйства. Данный гражданин, войдя в его доверие, сказал, что у него имеется участок земли для реализации площадью 0,23 гектара за 30.000 долларов США, расположенный на территории массива «Хакикат», а документы по выделению на его имя подготовит путем фальсификации, после чего также обещал оказать содействие даже в оформлении кадастровых документов через своих знакомых в районном отделе Кадастра. За все это К.В. заранее потребовал деньги в размере 5 тысяч долларов США. В связи с этим автор заявления просил принять законные меры.
На основании данного заявления совместными усилиями сотрудников Отделения по борьбе с хищением земельных ресурсов Отдела по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями УУР УВД Самаркандской области, Управления СГД по Самаркандской области и областной прокуратуры, в Джамбайском районе было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого с вещественными доказательствами К.В. был задержан при получении от автора заявления 5.000 долларов США.