Олтиариқ туманида 852 минг тонна кўмир маҳсулотларини талон-торож қилган шахсга жиноят иши қўзғатилди
Жорий йилнинг 10 август куни Фарғона вилояти ИИБ ТХТБга келиб тушган маълумотга кўра, шу йилнинг 6 июль куни Қўқон бирлашган ёнилғи омбор хўжалиги Фарғона вилояти Олтиариқ кўмир омбори кўрикдан ўтказилганда, Олтиариқ кўмир омбори мудири лавозимида ишловчи, Олтиариқ туманида яшовчи 1993 й.т. А.К. ўзининг моддий жавобгарлигида бўлган умумий нархи 541.020.000 сўмлик 852.000 тонна БР3 маркали кўмир маҳсулотларини ўз манфаатини кўзлаб қора бозорда сотиб юборганлиги маълум қилиниб, унга нисбатан қонуний чора кўрилишини ҳамда етказилган моддий зарар ундирилишида амалий ёрдам берилишини сўраган.
Терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, А.К. ўзига бириктирилган, аҳоли ва бюджет ташкилотларига тарқатилиши лозим бўлган 852.000 тонна БР3 маркали кўмир маҳсулотларини пулини кейинчалик бериш шарти билан танишларига арзон нархда сотиб юборганлиги аниқланган.
Ҳолат юзасидан А.К.га нисбатан Жиноят кодексининг 167-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилди.

В Алтыарыкском районе возбуждено уголовное дело в отношении человека, который разграбил 852 тысячи тонн угля
10 августа нынешнего года в УОБТ УВД Ферганской области поступила информация о том, что 6 июля при проверке Алтыарыкского угольного склада Ферганской области Кокандского объединенного топливно-складского хозяйства выяснилось, что заведующий угольным складом – житель Алтыаракского района А.К., 1993 г.р., для собственной выгоды продал на черном рынке 852 тысячи тонн угольной продукции марки БР3 на общую сумму 541 020 000 сумов. Заявитель просил принять законные меры в отношении правонарушителя и оказать практическую помощь в возмещении причиненного материального ущерба.
В ходе доследственных действий установлено, что А.К. 852 тысячи тонн угольной продукции БР3, которая была предусмотрена для реализации населению и в бюджетные организации, продавал своим знакомым по заниженной цене при условии, что заплатит за нее позже.
По факту в отношении А.К. возбуждено уголовное дело пунктом “а” части 3 статьи 167 Уголовного кодекса.