"olx.uz" сайтида ижарага хонадон изловчиларни пулларини ўзлаштирган жиноий гуруҳ қўлга олинди
Ҳаммамизга маълумки, пойтахтимиз Тошкент шаҳрида жойлашган давлат ташкилотлари ва муассасаларида ишлайдиган ходимларнинг бир қанчаси вилоятлардан кўчиб келиб, ота-онасидан узоқда, элим-юртим деб меҳнат фаолиятини олиб боради.
Давлат манфаатлари йўлида хизмат қилаётган ушбу меҳнаткаш инсонлар пойтахтга келган дастлабки кунларидан ўзи ва оиласи яшаши учун муносиб шароитларга эга, ҳар тугул арзон нархдаги хонадонни ижарага олишни истайдилар. Бунинг учун улар ижарага уй топиш анча осон бўлган “olx.uz” платформасидан фойдаланадилар.
Бироқ, орамизда шундай инсонлар борки, улар турли ноқонуний йўлар билан бойлик орттириш мақсадида, туғилиб ўсган шаҳар-қишлоғидан, ота-онаси, қариндошларидан узоқда юрган ватанпарвар фуқароларимизни алдаб, арзон ва сифатли уй-жойларни ижарага беришни ваъда қилиб, уларнинг пешона тери билан топаётган, мисқоллаб йиғаётган маблағларини талон-тарож қилмоқдалар.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Киберхавфсизлик маркази томонидан ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида, бир неча йилдан буён юқорида кўрсатилган жиноий ҳаракатларни амалга ошириб келаётган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
2021 йилнинг 1 июнь куни фуқаро А.А.Х. ўзининг жиноий фаолиятини давом эттираётган пайтда қўлга олиниб, унинг ёнидан бир дона совуқ қурол, жабрдийда фуқаролардан ўғирланган банк пластик карталари ва мобил алоқа компанияларининг бир нечта сим карталари ашёвий далил сифатида олинди.
Аниқланишича, фуқаро А.А.Х. ёш бўлишига қарамасдан енгил пул топиш, осон яшаб, ўзгалар ҳисобидан кун кечиришга муккасидан кетади, қаровсиз, тайинли яшаш жойига эга бўлмасдан, кўнгилхушликлар ва шоҳона яшаш учун ҳеч кимнинг ҳаёлига келмаган йўлни ўйлаб топади.
У интернетдаги olx.uz сайти орқали пойтахтимиз марказида жойлашган хонадонлардан бирини ижарага бераман, деб эълон саҳифасига эълон жойлаштиради. Табиийки арзон нархдаги барча қулайликларга эга бўлган хонадон вилоятлардан келган ижарада яшовчиларнинг эътиборини ўзига қаратади.
Унга телефон орқали алоқага чиққан фуқароларга ўзини ҳарбий хизматчи деб таништириб, ҳозирда бошқа вилоятда эканлигини ва хизмат сафаридан 2-3 кунда пойтахтга қайтгач, ижарага олувчига хонадонни кўрсатишини, бошқа одамга ижарага бермаслик учун эса олдиндан пластик картасига пул ўтказиб бериши кераклигини айтади.
Шу тариқа, фуқаро А.А.Х. ўзига тегишли бўлмаган бир нечта пластик карталарга пул маблағларини ўтказиб олган заҳоти мижозлар билан алоқани узади.
Фуқаро А.А.Х. ушбу услуб билан пойтахтда ижарага хонадон олмоқчи бўлган 100 нафардан ортиқ фуқароларнинг ҳар биридан 200 минг сўмдан 2 млн. сўмгача, бир йил давомида, унинг тузоғига илинган жабрдийдаларнинг умумий миқдори 80 млн. сўмдан ортиқ миқдордаги маблағларини ноқонуний йўллар билан талон-тарож қилган.
Ҳозирда фуқаро А.А.Х. қўлга олиниб, унга нисбатан тегиши эҳтиёт чораси қўлланилган, шунингдек фуқаро А.А.Х.нинг жиноий шерикларини аниқлаш юзасидан суриштирув ва тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

A criminal group that stole money from tenants on the website "OLX.UZ" was detained
We all know that many people working in government agencies and institutions located in Tashkent have moved from the regions and work far from their homes.
These hard-working people serve the state's interests from the first days of their arrival in the capital. They have decent living conditions for themselves and their families and want to rent an affordable apartment. To do this, they use the platform "OLX.UZ" to find a house for rent.
However, there are people among us who deceive our patriotic citizens in order to gain wealth in various illegal ways.
During the operational searches conducted by the Cyber ​​Security Center of the MIA, the activities of the criminal group, which has been carrying out the above-mentioned illegal activities for several years, were stopped.
On June 1, citizen A.A.X. was arrested while continuing his criminal activities. A cold steel weapon, bank plastic cards were stolen from the victim, and several SIM cards of mobile phone companies were seized from him as material evidence.
It turned out that citizen A.A.X. is earning illegal money despite being young, living an easy life at the expense of others.
He posted an ad on the website OLX.UZ, announcing that he was renting an apartment in the centre of the capital. Naturally, an apartment with all the conveniences at a low price attracts tenants from the provinces.
He introduces himself as a serviceman to citizens who contacted him by phone. And he tells them that he is currently in another province and will show the apartment to the renters when he returns to the capital in 2-3 days from his business trip. And he asks tenants to transfer money to a plastic card in advance.
Thus, citizen A.A.X. continues to contact customers as soon as they transfer money to several plastic cards that do not belong to him.
Citizens A.A.X. illegally looted more than 80 mln.UZS for a year from more than 100 people who wanted to rent an apartment in the capital.
Currently, citizen A.A.X. was arrested and remanded in custody. Inquiries and investigations are undertaken to identify the criminal accomplices of him.