Ўта йирик миқдорда фирибгарлик содир этгани учун қидирувга берилган жиноятчи Латвиядан Ўзбекистонга экстрадиция қилинди
Интерполнинг Ўзбекистон Республикасидаги Миллий марказий бюроси ходимлари томонидан фирибгарлик содир этгани учун халқаро қидирувда бўлган жиноятчи экстрадиция қилинди.
Тошкент ва Ригада фаолият юритувчи Интерпол ММБларнинг ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли, икки давлат мазкур ташкилотларининг раҳбарлари ўртасидаги музокаралар натижасида фирибгарликда айбланаётган халқаро қидирувдаги жиноятчи Ўзбекистонга берилди.
Қидирувдаги шахс бир неча йиллар давомида жабрланувчи Америка Қўшма Штатларига чиқиб кетишни ният қилганини билиб, АҚШнинг Тошкентдаги элчихонаси ходими сифатида ўзини таништиради ва ҳужжатларни расмийлаштириш, хорижга чиқишга рухсат олишда ўз хизматларини таклиф қилади. Хизматлари эса текин бўлмаган, албатта. Шу тариқа, фирибгардан анча инсонлар жабр кўрди. Жиноятчини қўлга олиш осон бўлмади, чунки у Ўзбекистондан чиқиб кетганидан кейин шахсий маълумотларини ўзгартириб, хорижий давлатнинг сохта паспортидан фойдаланган ҳолда, жиноий фаолиятини давом эттириб, ўзини ҳамон элчихона ходими сифатида таништириб, барча хизматларни кўрсатиб, фирибгарлик йўли билан жабрланувчиларнинг пул маблағларини ўзлаштириб олган.
Бироқ қидирувда бўлган шахсни аниқлаш бўйича узоқ давом этган жараёнга қарамай, унинг чет эл паспортини сохта, шахсий маълумотларини эса ҳақиқий эмас деб топиб, Тошкент ва Рига Интнерполнинг ММБ биргаликдаги саъй-ҳаракатлари натижасида ҳуқуқбузарнинг шахси аниқланиб, қўлга олинди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг экстрадиция тўғрисидаги илтимосномаси қаноатлантирилгандан сўнг жиноятчи Интерпол ММБ ходимлари ҳамкорлигида адолат қарор топиши учун Ўзбекистонга олиб келинди.

Из Латвии в Узбекистан экстрадирован преступник, разыскиваемый за совершение мошенничества в особо-крупном размере
Сотрудниками Национального центрального бюро Интерпола в Республике Узбекистан осуществлена процедура экстрадиции преступника, находящегося в международном розыске за совершение мошенничества.
Благодаря совместному активному взаимодействию Национальных центральных бюро Интерпола Ташкента и Риги, двусторонним переговорам между главами НЦБ на полях мероприятий Генерального секретариата организации в Нью-Дели и Лионе, состоялась выдача в Республику Узбекистан преступника, долгое время находящегося в международном розыске за мошенничество.
Разыскиваемый, на протяжении нескольких лет, заведомо зная о том, что потерпевший желает выехать в Соединенные Штаты Америки, представлялся сотрудником Посольства США в Ташкенте и предлагал свои услуги в оформлении документов и получении разрешения на выезд, в связи с чем, все эти услуги необходимо было оплачивать. Так, от рук мошенника, пострадал ни один десяток человек. Нелегким делом было задержать преступника, так как последний, даже покинув пределы Узбекистана, под измененными анкетными данными, используя фальшивый паспорт иностранного государства, продолжал свою преступную деятельность, все также представляясь сотрудником посольства, предоставляя все те же услуги, обманным путем завладевая средствами потерпевших.
Тем не менее, не смотря на длительный процесс идентификации личности разыскиваемого, признания его иностранного паспорта поддельным и анкетных данных недействительными, благодаря совместным усилиям НЦБ Интерпола Ташкента и Риги, преступник был установлен и задержан.
После удовлетворения ходатайства Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан об экстрадиции, в сопровождении сотрудников НЦБ Интерпола, преступник были доставлен в Узбекистан, чтобы предстать перед судом.