Ўзбекистон делегацияси Лионда ўтказилаётган Интерпол Миллий марказий бюролар бошлиқлари конференциясида иштирок этмоқда
Уч йиллик танаффусдан сўнг ҳар йили Франциянинг Лион шаҳрида ўтказиладиган Интерпол Миллий марказий бюро бошлиқлари конференцияси жорий йилнинг 28 ноябридан ўз ишини бошлади.
Бу йилги конференция «Глобал таҳдидларга қарши қўшма чора-тадбирлар» шиори остида ўтаяпти. Ушбу тадбирда Ўзбекистон делегациясига Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Интерпол Миллий Марказий бюроси бошлиғи полковник Г.А.Алимухамедов бошчилик қилди.
Конференциянинг биринчи кунида Интерпол бош котибияти мутахассислари тадбирга дунёнинг 142 мамлакатидан келган делегациялар раҳбарлари ва аъзолари билан «Маълумотлар узатиш самарадорлигини ошириш», «Янги биометрияга йўл», «Инсон ДНК маълумотлар базасининг йўқлиги ва биометрик маълумотлар сифатини яхшилаш» мавзуларини муҳокама қилдилар.
Конференция давомида Жиноят полицияси халқаро ташкилоти ‒ Интерпол раҳбарияти билан учрашувлар бўлиб ўтди, унда Интерпол имкониятларидан фойдаланган ҳолда республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг миллий, минтақавий ва халқаро даражадаги касбий маҳоратини оширишга қаратилган масалалар муҳокама қилинди ҳамда Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ва тегишли вазирлик ва идоралар учун муҳим ва долзарб мавзулар бўйича семинар ва тренинглар ўтказиш режалаштирилди. Шунингдек, Интерпол бош котиби ж-б Юрген Шток билан учрашув чоғида ўтган йил давомида Ўзбекистон Миллий марказий бюроси фаолияти суръатларининг ўсиши кузатилганлиги ва бу республикамизга ташриф буюрган Бош котибият вакиллари билан ҳам муҳокама қилинганлиги ҳамда Ўзбекистон Интерпол Миллий марказий бюросининг Марказий Осиё бюролари орасида етакчи роли ҳақида сўз юритилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Интерпол ММБ делегацияси Туркия, Туркманистон, Россия, Белорусия, Саудия Арабистони, Хитой, БАА ва бошқалар Миллий марказий бюро вакиллари билан ўзаро манфаатли, долзарб йўналишларни муҳокама қилиб, икки томонлама учрашувлар ўтказди.

1 декабря 2022 г. 905
Делегация Узбекистана принимает участие в конференции глав Национальных центральных бюро Интерпола в Лионе
После трехлетнего перерыва 28 ноября этого года начала свою работу конференция руководителей Национальных центральных бюро Интерпола, ежегодно проводимая в Лионе, Франция.
Нынешняя конференция проходит под лозунгом «Совместные меры против глобальных угроз». Делегацию республики на данном мероприятии представляет начальник Национального центрального бюро Интерпола МВД Республики Узбекистан полковник Алимухамедов Г.А. и другие должностные лица.
В ходе первого дня конференции эксперты Генерального секретариата Интерпола обсудили с главами и членами делегаций, прибывших на мероприятие из 142 стран мира, такие темы, как «Повышение эффективности передачи данных», «Путь к новой биометрии», «Отсутствие баз данных ДНК человека и повышение качества биометрических данных» и другие важные вопросы.
В ходе конференции прошли встречи с руководством Международной организации уголовной полиции, где были обсуждены вопросы, нацеленные на наращивание профессиональных навыков правоохранительных органов республики на национальном, региональном и международном уровнях с использованием возможностей Интерпола, намечено проведение семинаров и тренингов по значимой и актуальной тематике для правоохранительных органов и причастных министерств и ведомств Узбекистана.
Также в ходе встречи с Генеральным секретарем Интерпола г-ном Ю. Штоком было отмечено, что за истекший год наблюдается наращивание темпов деятельности Национального центрального бюро Узбекистана, о чем ранее прошли обсуждения с представителями Генерального секретариата, посетивших нашу страну. При этом было сказано о лидирующей роли бюро Узбекистана среди Центрально-Азиатских НЦБ.
Также делегация Интерпола Узбекистана провела ряд двусторонних встреч с представителями НЦБ Турции, Туркменистана, России, Белоруссии, Саудовской Аравии, Китая, ОАЭ и др., обсудив актуальные направления, представляющие взаимный интерес.