Ўзбекистон делегацияси Лионда ўтказилаётган Интерпол Миллий марказий бюролар бошлиқлари конференциясида иштирок этмоқда
Уч йиллик танаффусдан сўнг ҳар йили Франциянинг Лион шаҳрида ўтказиладиган Интерпол Миллий марказий бюро бошлиқлари конференцияси жорий йилнинг 28 ноябридан ўз ишини бошлади.
Бу йилги конференция «Глобал таҳдидларга қарши қўшма чора-тадбирлар» шиори остида ўтаяпти. Ушбу тадбирда Ўзбекистон делегациясига Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Интерпол Миллий Марказий бюроси бошлиғи полковник Г.А.Алимухамедов бошчилик қилди.
Конференциянинг биринчи кунида Интерпол бош котибияти мутахассислари тадбирга дунёнинг 142 мамлакатидан келган делегациялар раҳбарлари ва аъзолари билан «Маълумотлар узатиш самарадорлигини ошириш», «Янги биометрияга йўл», «Инсон ДНК маълумотлар базасининг йўқлиги ва биометрик маълумотлар сифатини яхшилаш» мавзуларини муҳокама қилдилар.
Конференция давомида Жиноят полицияси халқаро ташкилоти ‒ Интерпол раҳбарияти билан учрашувлар бўлиб ўтди, унда Интерпол имкониятларидан фойдаланган ҳолда республика ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг миллий, минтақавий ва халқаро даражадаги касбий маҳоратини оширишга қаратилган масалалар муҳокама қилинди ҳамда Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ва тегишли вазирлик ва идоралар учун муҳим ва долзарб мавзулар бўйича семинар ва тренинглар ўтказиш режалаштирилди. Шунингдек, Интерпол бош котиби ж-б Юрген Шток билан учрашув чоғида ўтган йил давомида Ўзбекистон Миллий марказий бюроси фаолияти суръатларининг ўсиши кузатилганлиги ва бу республикамизга ташриф буюрган Бош котибият вакиллари билан ҳам муҳокама қилинганлиги ҳамда Ўзбекистон Интерпол Миллий марказий бюросининг Марказий Осиё бюролари орасида етакчи роли ҳақида сўз юритилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Интерпол ММБ делегацияси Туркия, Туркманистон, Россия, Белорусия, Саудия Арабистони, Хитой, БАА ва бошқалар Миллий марказий бюро вакиллари билан ўзаро манфаатли, долзарб йўналишларни муҳокама қилиб, икки томонлама учрашувлар ўтказди.

December 1, 2022 731
On November 28, after a three-year pause, the Annual Heads of NCB Interpol Conference held in Lyon, France, began its work.
This year's conference is held under the slogan "Cooperative measures against global threats". The head of the Interpol National Central Bureau of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Colonel G.A. Alimukhamedov, headed the delegation of Uzbekistan at this conference.
On the first day of the conference, experts from the General Secretariat of Interpol discussed the topics like "Increasing the efficiency of data transmission", "The way to new biometrics", "The absence of a human DNA database and improving the quality of biometric data" with the heads and members of delegations from 142 countries.
During the conference, meetings were held with the leadership of the International Organization of Criminal Police - Interpol. They discussed the issues aimed at improving the professional skills of the law enforcement agencies of the republic at the national, regional and international levels using the opportunities of Interpol, and it was planned to hold seminars and training on important and relevant topics for the law enforcement agencies of Uzbekistan and relevant ministries and agencies. Also, during the meeting with the General Secretary of Interpol, Mr Jürgen Stock, they emphasized the increase in the NCB of Uzbekistan activities during the past year and its discussion with the representatives of the General Secretariat who visited our republic and its leading role among the bureaus of Central Asia.
Also, the NCB Interpol delegation of Uzbekistan held bilateral meetings with the representatives of the National Central Bureau of Turkey, Turkmenistan, Russia, Belarus, Saudi Arabia, China, UAE, and more.